Odzież elektroizolacyjna

Ubrania do prac pod napięciem

Wykonywanie prac pod napięciem wiąże się ze zwiększonym ryzykiem. Konieczne jest nie tylko przestrzeganie norm i zaleceń, ale również odpowiednie wyposażenie, między innymi w odzież ochronną. Ubrania wykorzystywane do prac pod napięciem powinny chronić przed porażeniem prądem, łukiem elektrycznym oraz wysoką temperaturą, która może pojawić się podczas zwarcia instalacji.

W trudnych warunkach pracy bezpieczeństwo pracowników jest na pierwszym miejscu. Jednak drugim, ważnym czynnikiem jest komfort – z tego względu ubrania do prac pod napięciem powinny zarówno chronić, jak i umożliwiać bezproblemową pracę.

Odzież elektroizolacyjna i prądoprzewodząca

W zależności od specyfiki wykonywanych prac może być konieczne zastosowanie innych rodzajów odzieży ochronnej. Ubrania elektroizolacyjne mają na celu ochronę ciała człowieka przed skutkami działania prądu elektrycznego. Tego typu odzież izoluje użytkownika przed napięciem – materiały, z którego jest wykonana powinny zapewniać jak najmniejszy przepływ prądu przez powłokę. Kompletny strój składa się ze spodni lub ogrodniczek, kurtki lub bluzy z długim rękawem, rękawic oraz butów.

Innym rodzajem są ubrania prądoprzewodzące, wykorzystywane do prac na liniach wysokiego napięcia. W tym przypadku do produkcji odzieży wykorzystuje się specjalną przędzę z dodatkiem miedzi, która ma właściwości elektroprzewodzące. W tym przypadku kompletne ubranie zostaje uzupełnione o dopasowane skarpety oraz hełm.

Wymagania dotyczące ubrań do prac pod napięciem

Kompletny zestaw ubrań do prac pod napięciem powinien składać się ze spodni z długimi nogawkami, bluzy lub kurtki zakrywającej również nadgarstki, rękawic ochronnych, a także butów z wodoodporną warstwą wierzchnią oraz masywną podeszwą. Rękawice muszą być wykonane z materiałów nieprzepuszczających prądu elektrycznego, a w razie potrzeb mogą być uzupełnione o dodatkową parę wykonaną ze skóry. Rękawice elektroizolacyjne oraz ochronne, niezbędne do wykonywania prac pod napięciem znajdziemy między innymi w ofercie sklepu Hubix.

Odzież musi być odporna na uszkodzenia mechaniczne, trudnopalna i odporna na działanie wysokiej temperatury. W niektórych przypadkach może być konieczne użycie odzieży antyelektrostatycznej, zapobiegającej pojawieniu się wyładowań elektrycznych.

Ubrania do prac pod napięciem muszą być jednak nie tylko bezpieczne, ale również wygodne. Muszą być dobrze dopasowane do użytkownika. Zbyt duże lub zbyt małe będzie nie tylko niewygodne, ale również może spowodować narażenie na niebezpieczeństwo porażenia prądem. Ubranie nie może ograniczać ruchów i musi zapewniać wysoki komfort użytkowania – jest bowiem istotnym elementem wyposażenia osób wykonujących prace pod napięciem.

Regulamin korzystania z serwisu