kategoria: Okna i drzwi

Bardzo ważną funkcję w każdym budynku pełnią okna i drzwi, dlatego poświęcamy im osobną kategorię na portalu ABC Budowy. Znajdziesz tu potrzebne informacje dotyczące wyboru funkcjonalnych okien i drzwi oraz poznasz najlepsze rozwiązania, w tym okna i drzwi energooszczędne, dźwiękoszczelne czy termoizolacyjne.

Fragment listwy przypodłogowej przy futrynie

Jak zamaskować połączenie futryny ze ścianą?

https://www.napodlogach.pl/artykul/charakterysytka-i-zastosowania-listew-mdf-162826

Roleta zewnętrzna w oknie

W którym momencie budowy montuje się rolety zewnętrzne?

Aby prawidłowo zamontować rolety zewnętrzne, należy mieć odpowiednie narzędzia, wiedzę i doświadczenie, a sama instalacja powinna mieć miejsce na określonym etapie budowy domu. Wiele zależy również od dokładnego modelu takiej „kurtyny” (występują wersje podtynkowe, natynkowe czy naokienne). Kiedy i jak najlepiej zatem założyć opisywaną „przysłonę”?

Okna aluminiowe i PCV wybor

PCV czy aluminiowe – jakie okna wybrać?

Okna PCV i aluminium mają swoje wady i zalety. Poza względami estetycznymi różnica pomiędzy profilami tkwi w ich wytrzymałości, odporności na warunki atmosferyczne, a także stopniu izolacji akustycznej i cieplnej. PCV i aluminium to dwa zupełnie różne materiały. Jakie więc wybrać okna do swojego domu?

okno aluminiowe

Zalety aluminiowej stolarki okiennej

Aluminium sprawdziło się w wielu gałęziach przemysłu. Okna aluminiowe cieszą się dużą popularnością ze względu na ich lekką konstrukcję i właściwości materiałowe. Stanowią poważną konkurencję dla okien drewnianych czy plastikowych. Okna aluminiowe mają nieco wyższą cenę niż okna wykonane z innych materiałów, ale rekompensują to licznymi zaletami. Jakie są plusy aluminiowej stolarki okiennej?

okna energooszczedne parametry

Po czym poznać okna energooszczędne? 

Coraz więcej osób wybierając okna zarówno do nowych budynków, jak i remontowanych starszych domów, zwraca uwagę przede wszystkim na ich energooszczędność. Takie rozwiązanie ma wiele zalet i pozwala zdecydowanie ograniczyć straty ciepła w budynku. Nie każde jednak okno reklamowane jako energooszczędne rzeczywiście takie jest. Na jakie parametry należy zatem zwrócić szczególną uwagę?

Parapety z MDF jako estetyka i komfort uzytkowania

W czym tkwi sekret popularności parapetów z MDF?

Parapety z MDF tworzone są na podstawie drewnopodobnej płyty. To materiał, który powstaje na skutek sprasowania włókien drzewnych z dodatkami organicznych związków połączonych i utwardzonych w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury. Taki proces produkcji płyty MDF powoduje, że są odporne na działanie wilgoci i są alternatywą dla tradycyjnego drewna. Gładka powierzchnia płyt dodatkowo ułatwia proces pielęgnacji. Czym się wyróżniają parapety z MDF?

montaż okna

Na czym polega ciepły montaż okien?

Okna są ważnym elementem mieszkania, które powinny nie tylko zapewniać stały dopływ światła słonecznego, ale też zapobiegać utracie energii cieplnej. Niekiedy montaż okien tradycyjnymi metodami nie przynosi oczekiwanych efektów. W takiej sytuacji pomocny może okazać się montaż okien na ciepło. Poniżej sprawdzamy, na czym polega montaż okien metodą na ciepło i jakie są tego zalety. Zachęcamy do lektury.

profile okien drewnianych

Okna z drewna, a okna z PVC – porównanie

Zakup okien wcale nie jest taki łatwy, dlatego przed ostatecznym wyborem zapoznaj się z wadami i zaletami danego rozwiązania. To, jakie okna wybierzesz, powinno zależeć od Twoich potrzeb, preferencji oraz gustu. W kategorii cenowej zdecydowanie wygrywają okna z PVC. Są one nie tylko tańsze, ale wymagają również mniej zabiegów konserwacyjnych, co zmniejsza koszty ich utrzymania. Czym jeszcze różnią się okna drewniane od okien PVC?

cieply montaz okien

Opłacalność i zalety ciepłego montażu okien

Ciepły montaż okien to technika, która umożliwia osiągnięcie wymaganych parametrów stolarki okiennej. Odpowiednio wykonany montaż powoduje, że można zapewnić komfort cieplny we wnętrzu budynku i uniknąć mostków cieplnych. Wpływa także na energooszczędność całego systemu stolarki okiennej. Mniej „uciekającego” ciepła na zewnątrz może natomiast znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania

Okna aluminiowe vs okna PCV

Podstawowe różnice pomiędzy oknami aluminiowymi a PCV

Okna to ważny element wpływający na wygląd budynku oraz poszczególnych pomieszczeń. Ich parametry decydują też o kosztach eksploatacji, przesądzając o wielkości strat energii czy umożliwiając dogrzewanie wnętrza przenikającymi przez przeszklenia promieniami słońca. Dobrze dobrane okna są także gwarancją komfortowego użytkowania, pozwalając na łatwą obsługę. Najczęściej wybierane rodzaje okien to modele wyposażone w ramy aluminiowe lub z PCV.

Regulamin korzystania z serwisu