kategoria: Okna i drzwi

Bardzo ważną funkcję w każdym budynku pełnią okna i drzwi, dlatego poświęcamy im osobną kategorię na portalu ABC Budowy. Znajdziesz tu potrzebne informacje dotyczące wyboru funkcjonalnych okien i drzwi oraz poznasz najlepsze rozwiązania, w tym okna i drzwi energooszczędne, dźwiękoszczelne czy termoizolacyjne.

drzwi wejściowe

Czym się kierować wybierając drzwi wejściowe?

Budując dom lub kupując mieszkanie, skupiamy się przede wszystkim na aranżacji wnętrza. Zależy nam, żeby nowe gniazdko było nie tylko funkcjonalne, ale także estetycznie wykończenie. Dlatego zwracamy uwagę na odpowiednią paletę barw, sprzęty AGD oraz meble i dekoracje, które podkreślą charakter domowej przestrzeni. Pamiętajmy jednak, żeby poświęcić nieco uwagi drzwiom wejściowym – w końcu to właśnie one stanowią wizytówkę naszego domostwa oraz zapewniają rodzinie bezpieczeństwo.

W jaki sposób powinny być zbudowane solidne drzwi zewnętrzne?

Drzwi zewnętrzne powinny być piękne, niewątpliwie stanowią przecież wizytówkę domu. Jednocześnie muszą być bardzo solidne, by stanowić dobre zabezpieczenie przed intruzami, a także zimnem i hałasem z zewnątrz. Poza tym drzwi wejściowe, bez względu na wagę, muszą otwierać się lekko i służyć bezawaryjnie przez wiele lat. Jak zbudować drzwi idealne, które sprostają wszystkim tym wymaganiom?

drzwi przeciwpożarowe

Właściwości i zastosowanie drzwi przeciwpożarowych

Podstawowym zadaniem, jakie pełnią drzwi przeciwpożarowe, jest powstrzymywanie rozprzestrzeniania się ognia oraz dymu poza nie. Ich umieszczenie w budynkach pozwala użytkownikom obiektu na ewakuację oraz chroni takie miejsca, jak klatki schodowe. Zastosowanie drzwi pożarowych pozwala także na zmniejszenie pożaru oraz ograniczenie jego rozprzestrzeniania się.

Budowa domu: czy warto inwestować w energooszczędne okna?

Wybudowanie domu to zaledwie początek wydatków z nim związanych, ale już na tym etapie mamy wpływ na to, ile będzie nas kosztowała eksploatacja budynku. Dobra izolacja termiczna i energooszczędna stolarka to ulga nie tylko dla portfela, ale też dla środowiska naturalnego. Jaki wpływ na koszty utrzymania domu mają energooszczędne okna? Czy to dobra inwestycja?

Podstawowe cechy ekogroszku

Paliwa stałe to w dzisiejszych czasach nadal najważniejsze źródło energii cieplnej, wykorzystywanej do ogrzewania domów i mieszkań. Wśród nich prym wiedzie węgiel kamienny, jednak rosnąca popularność ekogroszku pozwala przypuszczać, że niedługo to on stanie się wiodącym produktem na rynku paliw stałych. Co warto o nim wiedzieć?

Okna drewniane czy PVC – co wybrać?

Stolarka okienna to bardzo ważny element mieszkania. Zależy od niej nie tylko wygląd pomieszczeń i zewnętrza budynku, ale też jego izolacja termiczna (a więc koszty ogrzewania) oraz bezpieczeństwo. Popularnymi materiałami do produkcji okien są drewno i PVC. Które okna są lepsze i dlaczego? Przedstawiamy mocne i słabe strony okien drewnianych i plastikowych, abyś mógł wybrać rozsądnie.

Czym charakteryzują się okna energooszczędne

W ciągu ostatnich lat wzrosła popularność produktów energooszczędnych. Zyskuje ją także energooszczędna stolarka okienna, choć jest to produkt z wyższej cenowo półki. Wysoką cenę okien energooszczędnych rekompensują ich zalety. Przedstawiamy charakterystykę tego typu okien.

Jak wybrać dobre rolety zewnętrzne?

Kiedy poszukujemy w sieci informacji na temat rolet, jakie możemy wybrać do naszego domu, czy mieszkania, możemy spotkać się z różnym nazewnictwem. Podobnie jest z katalogami, które prezentują nam firmy zajmujące się tą branżą. Choć na pierwszy rzut oka wszystkie rolety mogą nam się wydawać takie same, kiedy przyjrzymy się im bliżej, zauważymy różnice. W nowoczesnym budownictwie rolety zewnętrzne są zwykle uwzględniane już w projekcie i tworzą integralną część całej konstrukcji. W naszym artykule omówimy rolety podtynkowe, wmurowywane w trakcie budowy oraz rolety typu standard, które można zamontować w dowolnej chwili – od nich właśnie rozpoczniemy.

Charakterystyka systemów samozwijających smartroll

Jeżeli potrzebujesz nowych rolet w swoim domu, a dodatkowo cenisz sobie prostą obsługę i niezawodne działanie, to system w technologii smartroll z pewnością przypadnie Ci do gustu. Jest to mechanizm sprężynowy, zapewniający pomieszczeniom w Twoim domu niezbędną ochronę przeciwsłoneczną. Ponadto – dzięki jego zastosowaniu – zadbasz o bezpieczeństwo dzieci. Co charakteryzuje ten system?

Rodzaje okien dachowych

Jeśli myślimy o zagospodarowaniu poddasza naszego domu, koniecznie musimy zadbać o wybór odpowiednich okien dachowych. Jest to kwestia dużej wagi, ponieważ od tego, na jakie okna się zdecydujemy zależeć będzie nie tylko nasz komfort mieszkania, ale także koszty eksploatacji lokalu.