kategoria: Okna i drzwi

Bardzo ważną funkcję w każdym budynku pełnią okna i drzwi, dlatego poświęcamy im osobną kategorię na portalu ABC Budowy. Znajdziesz tu potrzebne informacje dotyczące wyboru funkcjonalnych okien i drzwi oraz poznasz najlepsze rozwiązania, w tym okna i drzwi energooszczędne, dźwiękoszczelne czy termoizolacyjne.

upinanie-firan

Upinanie firan. Jak upiąć firanki i zasłony?

Firany i zasłony ukazują cały swój urok i szyk, gdy są odpowiednio upięte. Może to być zarówno proste marszczenie, jak i nieco bardziej skomplikowane drapowanie. Dzięki właściwemu upięciu firan czy zasłon możesz sprawić, że wnętrze wyda się większe, bardziej przytulne, lżejsze optycznie albo eleganckie. Co warto wiedzieć o upinaniu firan i zasłon? Jakie akcesoria będą do tego potrzebne?

wymiary okien

Jak ustalić wymiary okien?

O wymiarach okien mówimy zazwyczaj w kilku sytuacjach: kiedy pracujemy nad projektem naszego domu, zamawiając zaprojektowane już okna u producenta oraz w momencie, gdy decydujemy się na wymianę okien. Zamawiając projekt domu, możemy postawić na rozwiązania standardowe, które dopasowywane są wyłącznie do warunków technicznych na naszej działce, czy zamówić projekt indywidualny. Co warto wiedzieć o ustalaniu wymiarów okien i usługach producentów?

okna-drewniane-dom

Okna drewniane czy aluminiowe? – Na co się zdecydować

Wybór okien to poważna sprawa i warto poświęcić jej trochę uwagi. Od podjętej decyzji będzie zależeć nie tylko wygląd naszego domu, ale także jego funkcjonalność. Na rynku znajdziemy różne typy okien, dlatego też wiele osób zastanawia się, jaki ich rodzaj wybrać. Czy lepiej postawić na okna drewniane, czy aluminiowe? Które z nich warto zamówić? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Zasady montażu okien – krok po kroku

Wybór i montaż nowych okien może wydawać się skomplikowany i trudny w realizacji. Najlepiej w tej kwestii skontaktować się z doświadczonym fachowcem, który zna się na rzeczy, ponieważ większość zgłaszanych usterek okien jest spowodowana nieprawidłowym ich montażem. W naszym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady, jakimi należy kierować się podczas montażu okien. Zapraszamy do lektury.

okna

Aluminiowe okna i drzwi jako element nowoczesnego budownictwa

Dwie najważniejsze cechy nowoczesnego budownictwa to energooszczędność i oryginalny design. Obie te kwestie są niezwykle ważne zarówno przy projektowaniu budynków komercyjnych, jak i domów prywatnych. Osiągnięcie zamierzonych efektów wymaga od architektów wyboru najlepszych rozwiązań dla wszystkich elementów projektowanego budynku, przy czym stolarka otworowa nie jest wyjątkiem.

okna

Okna drewniane czy PCV – co wybrać?

Wybór okien do domu wcale nie jest prostym zadaniem. Okna mają się nam podobać, a jednocześnie spełniać szereg funkcji, w tym nie pozwalać na straty ciepła. Chociaż to drewno jest najpopularniejszym materiałem, z którego już od wieków wykonuje się elementy stolarki okiennej, można też zdecydować się na okna PCV. Które z nich są lepsze?

drzwi wejściowe

Czym się kierować wybierając drzwi wejściowe?

Budując dom lub kupując mieszkanie, skupiamy się przede wszystkim na aranżacji wnętrza. Zależy nam, żeby nowe gniazdko było nie tylko funkcjonalne, ale także estetycznie wykończenie. Dlatego zwracamy uwagę na odpowiednią paletę barw, sprzęty AGD oraz meble i dekoracje, które podkreślą charakter domowej przestrzeni. Pamiętajmy jednak, żeby poświęcić nieco uwagi drzwiom wejściowym – w końcu to właśnie one stanowią wizytówkę naszego domostwa oraz zapewniają rodzinie bezpieczeństwo.

W jaki sposób powinny być zbudowane solidne drzwi zewnętrzne?

Drzwi zewnętrzne powinny być piękne, niewątpliwie stanowią przecież wizytówkę domu. Jednocześnie muszą być bardzo solidne, by stanowić dobre zabezpieczenie przed intruzami, a także zimnem i hałasem z zewnątrz. Poza tym drzwi wejściowe, bez względu na wagę, muszą otwierać się lekko i służyć bezawaryjnie przez wiele lat. Jak zbudować drzwi idealne, które sprostają wszystkim tym wymaganiom?

drzwi przeciwpożarowe

Właściwości i zastosowanie drzwi przeciwpożarowych

Podstawowym zadaniem, jakie pełnią drzwi przeciwpożarowe, jest powstrzymywanie rozprzestrzeniania się ognia oraz dymu poza nie. Ich umieszczenie w budynkach pozwala użytkownikom obiektu na ewakuację oraz chroni takie miejsca, jak klatki schodowe. Zastosowanie drzwi pożarowych pozwala także na zmniejszenie pożaru oraz ograniczenie jego rozprzestrzeniania się.

Budowa domu: czy warto inwestować w energooszczędne okna?

Wybudowanie domu to zaledwie początek wydatków z nim związanych, ale już na tym etapie mamy wpływ na to, ile będzie nas kosztowała eksploatacja budynku. Dobra izolacja termiczna i energooszczędna stolarka to ulga nie tylko dla portfela, ale też dla środowiska naturalnego. Jaki wpływ na koszty utrzymania domu mają energooszczędne okna? Czy to dobra inwestycja?

Regulamin korzystania z serwisu