okna

Aluminiowe okna i drzwi jako element nowoczesnego budownictwa

Dwie najważniejsze cechy nowoczesnego budownictwa to energooszczędność i oryginalny design. Obie te kwestie są niezwykle ważne zarówno przy projektowaniu budynków komercyjnych, jak i domów prywatnych. Osiągnięcie zamierzonych efektów wymaga od architektów wyboru najlepszych rozwiązań dla wszystkich elementów projektowanego budynku, przy czym stolarka otworowa nie jest wyjątkiem.

Bez względu na to, czy projektujemy dom rodzinny, czy duży budynek przeznaczony do użytku publicznego, zawsze musimy mieć na uwadze przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo użytkowników – mówi ekspert z firmy Plastixal. W nowoczesnym budownictwie nie ma miejsca na kompromisy, toteż dodatkowo należy pamiętać o spójnej i atrakcyjnej stylistyce oraz możliwie niskich kosztach eksploatacji.

Stolarka otworowa dla nowoczesnych budynków

Wybór stolarki okiennej i drzwiowej ma olbrzymie znaczenie zarówno dla estetyki budynku, jak również utrzymania w jego wnętrzach optymalnej temperatury. Drzwi oraz okna stanowią istotny element elewacji, będąc z jednej strony elegancką wizytówką domu, z drugiej zaś – stwarzają największe zagrożenie stratami energetycznymi.

Dlatego, szukając okien, warto brać pod uwagę nie tylko ich wygląd, ale przede wszystkim parametry cieplne. Nieprawidłowo dobrane okna i drzwi mogą odpowiadać nawet za 40% strat cieplnych budynku. Toteż parametry techniczne zawsze muszą być decydującym czynnikiem podczas wyboru konkretnych rozwiązań.

Okna i drzwi aluminiowe

Do niedawna drzwi i okna aluminiowe kojarzone były głównie z gmachami rozmaitych instytucji i biurowcami. Lekkie i wytrzymałe profile z aluminium pozwalały na tworzenie olbrzymich przeszklonych fasad, będących najbardziej wyróżniającą się cechą nowoczesnego budownictwa publicznego.

Ponieważ aluminium jest materiałem odpornym, a jednocześnie niezwykle plastycznym, wykorzystanie go w stolarce okiennej pozwoliło nadawać profilom fantazyjne kształty i umożliwiło tworzenie bardzo dużych przeszkleń, co daje zachwycające efekty wizualne. Niestety, początkowo takie okna nie przekonywały do siebie dość dużą przenikalnością cieplną, toteż nie stosowano ich w budownictwie mieszkaniowym.

Duże zainteresowanie tym eleganckim materiałem wymusiło poszukiwanie rozwiązań, umożliwiających implementację stolarki aluminiowej również w budynkach mieszkalnych. Obecnie dysponujemy już technologiami, które pozwalają na osiągnięcie właściwości termicznych porównywalnych, a nawet lepszych niż w oknach z PVC.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu