wymiary okien

Jak ustalić wymiary okien?

O wymiarach okien mówimy zazwyczaj w kilku sytuacjach: kiedy pracujemy nad projektem naszego domu, zamawiając zaprojektowane już okna u producenta oraz w momencie, gdy decydujemy się na wymianę okien. Zamawiając projekt domu, możemy postawić na rozwiązania standardowe, które dopasowywane są wyłącznie do warunków technicznych na naszej działce, czy zamówić projekt indywidualny. Co warto wiedzieć o ustalaniu wymiarów okien i usługach producentów?

Okna typowe i nietypowe

Wymiary okien w Polsce, jak i w większości krajów na świecie, określamy jako typowe i nietypowe. Nie mamy tu do czynienia z żadnymi regulacjami prawnymi, a z tzw. umową klasyfikacyjną. Standardowe wymiary okien różnego typu zostały po prostu ustalone przez producentów. Na podstawie tego powstała norma BN-85/7153-02. W tabelach, które możemy znaleźć na różnych stronach internetowych, możemy znaleźć symbole okien, ich szerokość i wysokość podana w milimetrach, ilość skrzydeł, informację o sposobie otwierania oraz obwód okna podawany w metrach bieżących. Nie musimy jednak ograniczać się wyłącznie do standardów, ponieważ nie ma takiego obowiązku prawnego. Możemy skorzystać z usług firm, które wykonują okna nietypowe, okna na specjalne zamówienie. Trzeba przy tym pamiętać o wskazaniu sposobu otwierania, który nas interesuje. Mogą to być okna stałe, najczęściej trzyczęściowe – jedna z części w ogóle się nie otwiera. Inny typ to okna uchylne, których skrzydła uchylane są z góry do dołu. Inny rodzaj okien to okna rozwierane, których skrzydła otwierają się na bok. Ostatni rodzaj to okna rozwierano-uchylne, które można otwierać na dwa sposoby, a więc otwierać ich skrzydła na bok lub uchylać z góry do dołu.

Okna z różnych materiałów

Należy podkreślić, że przy wyborze okien istotny jest nie tylko ich wymiar, ale także materiał, z którego te zostaną wykonane. Na topie są dziś okna z PCV, czyli okna plastikowe, wykonywane zazwyczaj w standardowych wymiarach. W obiektach przemysłowych, czy na przykład potężnych biurowcach, często stawia się na okna aluminiowe. Najbardziej cenione są jednak okna drewniane, które chętnie wybieramy do domów jednorodzinnych. Jak mówi nam przedstawiciel firmy MUSZYŃSCY Okna Drewniane ze Stargardu, drewno ma mnóstwo zalet, które dają nam gwarancję zdrowia i estetyki. Nie mamy tu do czynienia ze szkodliwymi substancjami, do produkcji okien drewnianych wykorzystywane są produkty naturalne, a to dobre zarówno dla nas, jak i dla naszego środowiska. Drewniane okna mogą być pięknie zdobione i malowane na dowolny kolor. Drewniane okna mogą nam służyć latami – a to niewątpliwie atut.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu