Jakie okna zamontować, mieszkając przy ruchliwej ulicy?

Wybór okien do domu przy ruchliwej ulicy to ważna decyzja. Odpowiednia izolacja akustyczna zapewnia domownikom ciszę oraz spokój zarówno podczas odpoczynku, jak i wykonywania codziennych czynności. Co więcej, okna powinny zostać wyposażone w dodatkowe akcesoria, które ograniczają dostawanie się zanieczyszczeń powietrza do wnętrz mieszkania. Przeczytaj więcej o tym, na co zwrócić uwagę, wybierając okna dźwiękoszczelne?

Najważniejsze cechy okien dźwiękoszczelnych

Okna dźwiękoszczelne skutecznie wyciszają mieszkania za sprawą swojej szczelności oraz odpowiedniego oszklenia. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na ich dwie podstawowe cechy:

  • współczynnik tłumienia hałasu Rw – jego wartość wyrażana jest w decybelach. Im wyższa, tym lepsza izolacja hałasu. Skuteczne zabezpieczenie wnętrz przed dźwiękami z zewnątrz zapewniają okna o współczynniku co najmniej 40 dB (standardowe okna mają wskaźnik Rw na poziomie 30-35 dB);
  • obecność szyb zespolonych – jest to oszklenie, które składa się z kilku tafli o zróżnicowanej grubości bądź szyb warstwowych. W tych drugich tafle są połączone folią PVB lub laminowane specjalną żywicą, ponieważ warstwy tych produktów dodatkowo pochłaniają dźwięki. Jeszcze większy poziom dźwiękoszczelności zapewnia wypełnienie przestrzeni między taflami szkła specjalnym gazem (kryptonem bądź argonem). 

Kluczowy jest też odpowiedni montaż okien, ponieważ ich izolacyjność dźwiękowa zależy też od prawidłowego połączenia ze ścianą. Warto zlecić to zadanie wykwalifikowanej ekipie, która wykona pracę z dbałością o staranne uzupełnienie szczelin pianką montażową oraz wyklejenie taśm na murze i ramie okiennej. Dobry fachowiec zaplanuje także odpowiedni system wentylacji dla takich okien.

Dodatkowe wyposażenie okien dźwiękoszczelnych

W okolicy ruchliwych ulic utrzymuje się wysokie stężenie zanieczyszczeń powietrza, które pochodzą ze spalin pojazdów. Aby ograniczyć ich napływ do domu warto zakupić antysmogowe nawiewniki, wychwytujące szkodliwe pyły i lotne związki organiczne

Wyposażone są one w filtry z materiału zatrzymującego cząsteczki o wielkości zaledwie 1 μm. W przypadku okien dźwiękoszczelnych ważne jest to, aby nawiewniki posiadały materiał tłumiący, na przykład piankę dźwiękochłonną – powiedział nam specjalista z Centrum Okien i Drzwi Worstone. Jeszcze lepszą opcją jest zastosowanie mechanicznej wentylacji, jednak wiąże się to ze sporym wydatkiem. 

Z kolei większy stopień wyciszenia wnętrza domu zapewni wyposażenie okien w rolety zewnętrzne. Prawidłowo zamontowane osłony zmniejszają poziom hałasu o dodatkowe kilka decybeli, a także tłumią głośne odgłosy opadów i wiatru. Co więcej, stanowią dodatkową izolację termiczną, czyli zapobiegają utracie ciepła z wnętrza budynku zimą oraz chronią mieszkanie przed nagrzewaniem się w upalne dni. 

Regulamin korzystania z serwisu