montaż okien dachowych

Montaż okna dachowego – kiedy to ma sens?

Zarówno podczas planowania inwestycji budowlanej, jak i na etapie budowy czy w przypadku już wybudowanego budynku, wiele osób zastanawia się nad zasadnością montażu okien dachowych. Rozwiązanie to ma swoje zalety, jednak wyłącznie w sytuacjach, gdy jest to uzasadnione i możliwe pod względem spełnionych wymogów konstrukcyjnych. Kiedy zatem warto zdecydować się na montaż okien dachowych, a kiedy jest to niemożliwe? Odpowiadamy!

Zalety okien dachowych, czyli kiedy i dlaczego warto w nie zainwestować

Najczęściej spotykaną sytuacją, gdy inwestorzy decydują się na montaż okien połaciowych, jest planowanie poddasza użytkowego. Ten trend jest szczególnie widoczny w przypadku budowy domów jednorodzinnych, w których wydzielone na poddaszu pomieszczenia pełnią funkcję strefy prywatnej, tj. sypialni, garderoby, gabinetu czy drugiej łazienki. Na montaż okien dachowych decydują się również osoby, które pragną stworzyć wygodne wyjście na dach, służące do przeprowadzania niezbędnych prac porządkowych czy naprawczych.

Montaż okien połaciowych niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim inwestycja ta wiąże się z rozświetleniem poddasza i znaczącym zwiększeniem ilości naturalnego światła. To z kolei pozwala obniżyć rachunki za energię elektryczną zużywaną na doświetlanie pomieszczeń sztucznym światłem. Nie bez znaczenia jest także usprawnienie wymiany powietrza, co w przypadku planowania łazienki bądź suszarni istotnie ma znaczenie. Oferta okien dachowych jest niezwykle bogata, zarówno pod względem wymiarów czy kształtów, jak i ich funkcjonalności, dzięki czemu każdy jest w stanie znaleźć rozwiązanie dokładnie odpowiadające jego potrzebom.

Kiedy montaż okien dachowych jest niemożliwy lub wymaga dodatkowych prac?

Istnieje szereg czynników, które należy dokładnie sprawdzić, aby móc przeprowadzić montaż okien dachowych. Przede wszystkim trzeba ocenić stan więźby dachowej. Jeżeli konstrukcja dachu nie jest dostatecznie mocna, jest leciwa lub zniszczona, nie można zamontować okien dachowych. Stanowiłyby one poważne zagrożenie dla zdrowia i życia domowników, ponieważ konstrukcja dachu nie utrzyma wagi systemów okiennych. Wówczas konieczne jest uprzednie naprawienie oraz wzmocnienie więźby dachowej.

Znaczenie ma również kąt nachylenia dachu czy metraż poddasza. Niekiedy montaż okien połaciowych wymaga dodatkowych obróbek lub przeprofilowania dachu. Ponadto, aby inwestycja ta była zasadna, światło ościeżnic powinno stanowić co najmniej 1/8 powierzchni podłogi w danym pomieszczeniu. Wiele osób poddaje w wątpliwość, czy możliwe jest zachowanie odpowiedniej termoizolacji dachu mimo zamontowania okien połaciowych. Rozwiązaniem tej sytuacji jest wybór nowoczesnych, energooszczędnych systemów okiennych, spełniających wszystkie obowiązujące normy.

Kiedy przeprowadza się montaż okien dachowych?

Na wstępie warto zaznaczyć, że montaż okien dachowych mogą przeprowadzić wyłącznie wykwalifikowani fachowcy, po uwzględnieniu kwestii termoizolacyjnych oraz architektonicznych budynku. Dobrze, aby wykonawcy obejmowali jakość przeprowadzonych prac wielomiesięczną gwarancją, jak na przykład fachowcy z firmy Ambit. Należy mieć na uwadze również fakt, że na rynku dostępnych jest szereg zróżnicowanych pod względem montażu systemów okiennych. Nie istnieje jedna, uniwersalna metoda instalowania, która sprawdzi się w przypadku każdego okna dachowego.

Najlepszym momentem na osadzenie okien połaciowych jest czas krycia połaci dachowej, ponieważ pozwoli to znacząco ułatwić prace montażowe. Nie zmienia to jednak faktu, że można je osadzić także już w ukończonym budynku. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku, konieczne jest perfekcyjne zamocowanie ościeżnicy oraz uszczelnienie okna. Czas montażu zależy w dużej mierze od tego, czy konieczne będzie naruszenie konstrukcji dachu. Natomiast najlepszą porą roku na montaż okien dachowych jest wiosna, m.in. z uwagi na ograniczenie strat ciepła czy ochronę wnętrza przed zawilgoceniem.

Regulamin korzystania z serwisu