okna

Okna drewniane czy PCV – co wybrać?

Wybór okien do domu wcale nie jest prostym zadaniem. Okna mają się nam podobać, a jednocześnie spełniać szereg funkcji, w tym nie pozwalać na straty ciepła. Chociaż to drewno jest najpopularniejszym materiałem, z którego już od wieków wykonuje się elementy stolarki okiennej, można też zdecydować się na okna PCV. Które z nich są lepsze?

Charakterystyka okien drewnianych

Zacznijmy od okien drewnianych. Drewno to naturalny, ceniony surowiec, który świetnie wpisuje się w każdą stylistykę. Pasuje zarówno do tradycyjnych domów, jak i tych nowoczesnych, gdzie stawia się na jasne kolory i minimalizm. Można je pomalować na dowolny kolor, dostosowując ich wygląd do elewacji budynku. Okna te doskonale regulują poziom wilgoci w budynku, kiedy trzeba, pochłaniając jej nadmiar. Nie pozwalają, aby ciepło uciekało na zewnątrz, jednocześnie powstrzymując przenikanie zimna do środka. Ich przyjazność dla środowiska z pewnością docenią osoby, które starają się żyć ekologicznie. Drewno jest surowcem dobrym dla natury. Nie produkuje szkodliwych substancji, a dzięki swojej solidności i trwałości, gwarantuje niezwykłą wytrzymałość okien. Okna z drewna nie wypaczają się, a przy odpowiedniej pielęgnacji, mogą służyć nawet 100 lat.

Kupując okna drewniane, trzeba liczyć się z ich wyższą ceną. Warto podjąć się takiej inwestycji, mając na uwadze ich jakość oraz piękny wygląd – podkreśla nasz ekspert z Salonu drzwi i okien Desart w Tychach.

Charakterystyka okien PCV

Okna PCV nie są tak drogie, jak okna drewniane, a do tego nie wymagają konserwacji. Z drugiej strony, nie będziemy mogli się z nich cieszyć przez tak długi czas, jak z ram drewnianych. Trwałość okien PCV wynosi około 30 lat. Przez ten czas na pewno będą nam zapewniać znakomitą szczelność, co jednak nie jest dobre dla odpowiedniego działania wentylacji. Przez brak wymiany powietrza, para może skraplać się na szybach. Dlatego należy pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń i korzystać z nawiewników, umożliwiających dostawanie się powietrza z zewnątrz.

Okna plastikowe są odporne na czynniki zewnętrzne, zarówno nieprzychylne warunki atmosferyczne, jak też grzyby czy owady. Producenci zarzekają się, że materiał PCV nie jest szkodliwy dla środowisko i może go ponownie przetwarzać. Jeśli chcemy zmienić wygląd okien, musimy je wymienić. Nie pomalujemy ich tak, jak jest to możliwe w przypadku okien z drewna.

Sprawdzony producent okien do domu

Wybrać okna drewniane czy PCV? Decyzja powinna należeć do indywidualnego klienta. Każdy na pierwszym miejscu stawia inne cechy okien do domu, dlatego nikomu nie można narzucać wyboru. Dla jednych najważniejsza będzie najwyższa jakość, dla drugich z kolei – możliwość zaoszczędzenia, bo wykończenie domu czy mieszkania pochłania niemałe kwoty.

Kluczowe jest, aby zawsze kupować okna do sprawdzonych, cenionych na rynku producentów. Okna muszą posiadać odpowiednie atesty, a do ich montażu należy zatrudnić fachowców, którzy we właściwy sposób je osadzą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu