Okna energooszczędne, czyli jakie?

Wydatki na ogrzewanie mieszkania stanowią lwią część wszystkich kosztów związanych z jego codziennym użytkowaniem. Newralgicznym punktem systemu termoizolacji są okna. To przez nie ucieka najwięcej ciepła. Dlatego producenci okien prześcigają się w osiąganiu coraz niższych współczynników przenikania ciepła. Czym charakteryzują się okna energooszczędne? Jakie są wymogi dotyczące parametrów?

Zalety korzystania z okien energooszczędnych

Coraz więcej osób chce korzystać z okien energooszczędnych z prostego powodu – więcej pieniędzy w portfelu! Ogrzewanie pochłania znaczną część domowego budżetu, więc każdy zatrzymany dżul energii cieplnej to oszczędność.

Okna energooszczędne to jedyne rozwiązanie dopuszczalne w domach energooszczędnych i pasywnych – zaznacza specjalista z firmy Okna Jachimczak. – Tylko one zapewniają dostatecznie niski współczynnik przenikania ciepła całej bryły domu i pozwalają niwelować mostki cieplne, które powstają przy zastosowaniu zwykłych okien.

Okna energooszczędne to nie tylko oszczędność pieniędzy, większa kontrola nad ciepłem w domu, ale też życie bardziej przyjazne naturze. Mniejsze zużycie energii wiąże się z mniejszą eksploatacją nieodnawialnych złóż gazu i węgla wykorzystywanych do wytwarzania ciepła. Jednocześnie przyczynia się to do zmniejszenia emisji spalin. Możesz dorzucić swoją cegiełkę do ratowania zasobów planety i niepogarszania jej stanu – z korzyścią dla siebie oraz przyszłych pokoleń.

Jakie parametry powinny mieć okna energooszczędne i co je wyróżnia?

Aby okno mogło być określane jako energooszczędne, musi spełniać szereg rygorystycznych wymogów. Do końca roku 2020 maksymalny współczynnik przenikania ciepła dla całości okna nie może przekraczać 1,1 W/(m2 × K). Począwszy od roku 2021 wartość ta będzie wynosiła zaledwie 0,9 W/(m2 × K) i należy się spodziewać, że w kolejnych latach wymaganie to będzie coraz silniej wyśrubowane.

Kolejny wyróżnik okien energooszczędnych to 3 tafle szkła. Są one najsłabszym ogniwem w termoizolacji okna, a ponadto w domach energooszczędnych dąży się do stosowania dużych okien, aby wpadało przez nie jak najwięcej promieni słonecznych dogrzewających wnętrze. Żeby ta energia się nie marnowała, stosuje się aż 3 tafle szkła, pomiędzy którymi znajduje się gaz szlachetny stanowiący lepszy izolator niż powietrze. Energooszczędności okna sprzyjają też powłoki nanoszone na szkło. Można je stosować na jednej tafli lub na wszystkich.

Tak rozumianą energooszczędność da się uzyskać na wszystkich rodzajach okien: PCV, drewnianych czy aluminiowych. Nie należy zapominać o tym, że na właściwości termoizolacyjne wpływ ma nie tylko konstrukcja okna, ale też prawidłowy montaż. Dlatego należy powierzać to zadanie fachowcom!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu