Drewniane ramy okienne

Okna PCV, czy okna drewniane? – Porównanie zalet obu rozwiązań

Podczas budowy albo remontu swojego domu nierzadko spotykamy się z powszechnym współcześnie dylematem – wybrać okna z PCV, czy może lepszym rozwiązaniem będą okna drewniane. Podjęcie decyzji w tej kwestii nie jest łatwe, tym bardziej że oba typy okien mają długą listę zalet. Jak więc dokonać wyboru, które okna są jednak nieco lepsze od tych drugich?

Popularne okna PCV

Od wielu lat okna PCV są chętnie wybierane przez klientów. Najczęściej stawia się je w opozycji do okien wykonanych z drewna, wymieniając przy tym wady i zalety obu rozwiązań. Okna PCV są przede wszystkim stosunkowo tanie, a poza tym ich funkcjonalność jest bardzo zadowalająca – mówi ekspert z firmy Mont-Plast w Łodzi.

Do głównych zalet okien PCV należy ich energooszczędność, a przedmioty zapewniające mieszkańcom domu oszczędności, widzialne zarówno w obniżeniu strat ciepła z wnętrza danego budynku, jak i w relatywnie niskich opłatach za ogrzewanie, są aktualnie niezwykle pożądane. Okna PCV mają wysoką szczelność i właśnie dzięki temu korzystny jest ich współczynnik przenikania ciepła. Jeśli więc zastanawiamy się nad tym, jak obniżyć swoje comiesięczne rachunki za ogrzewanie, warto przyjrzeć się naszym oknom i ustalić, czy są one energooszczędne, czy konieczne będzie skontaktowanie się firmą oferującą szeroki wachlarz okien PCV.

To, co wyróżnia okna PCV, to także ich wysoka trwałość. Nie ma więc obaw, że dopiero co zakupione okna będzie trzeba oddać na gwarancję. Poza tym okna PCV cechuje odporność na wilgoć, a jak wiadomo nieodpowiednia wilgotność powietrza może doprowadzić do powstawania grzybów i pleśni, co stanowi bezpośrednie narażenie zdrowia i życia człowieka. Zarówno producenci, jak i użytkownicy okien PCV wskazują na ich zadowalającą izolację akustyczną. Dla wielu ludzi jest to niezwykle istotna zaleta, szczególnie dla tych, którzy mieszkają przy ruchliwej drodze i przez to codziennie są narażeni na dokuczliwe hałasy z zewnątrz. Dzięki oknom PCV nieprzyjemne dźwięki z dworu są w znacznym stopniu eliminowane.

Kwestią wartą poruszenia jest także estetyka okien PCV. Wielu ludzi zarzuca im, że ich wygląd nie jest zachwycający, natomiast istnieją też takie osoby, którym odpowiada uniwersalny design okien PCV. Co ważne, ramy w tym typie okien mogą być kolorowane. Nie ma więc konieczności wyboru wyłącznie białej ramy, za odpowiednią dopłatą możliwe jest, by nasze okna były w trochę żywszych, ciekawszych barwach. Dobrze też wiedzieć, że okna PCV można pokryć specjalną okleiną, prezentującą nie tylko kolory, ale też ciekawe motywy i wzory.

Eleganckie ramy okienne wykonane z drewna

Poważnym konkurentem dla nowoczesnych okien PCV są okna drewniane, nieco droższe od tamtych, ale zachwycające swoim designem. Drewniane okna są przede wszystkim ciężkie, co świadczy o ich solidnym wykonaniu. Je także cechuje duża wytrzymałość, z tym że nie wolno zapominać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Co prawda, okna z drewna nie są podatne na odkształcanie w wyniku wysokiej temperatury (tak jak okna plastikowe), natomiast nie najlepiej wpływa na nie wilgoć. Okna z drewna nadają zarówno zewnętrznej stronie budynku, jak i pomieszczeniom, w których zostały zamontowane, niezwykle eleganckiego charakteru. Przede wszystkim z tego powodu warto w nie zainwestować.

Regulamin korzystania z serwisu