profile okien drewnianych

Okna z drewna, a okna z PVC – porównanie

Zakup okien wcale nie jest taki łatwy, dlatego przed ostatecznym wyborem zapoznaj się z wadami i zaletami danego rozwiązania. To, jakie okna wybierzesz, powinno zależeć od Twoich potrzeb, preferencji oraz gustu. W kategorii cenowej zdecydowanie wygrywają okna z PVC. Są one nie tylko tańsze, ale wymagają również mniej zabiegów konserwacyjnych, co zmniejsza koszty ich utrzymania. Czym jeszcze różnią się okna drewniane od okien PVC?

Wygląd i estetyka okien drewnianych i plastikowych

Okna drewniane są postrzegane jako luksusowe. Ich największą zaletą jest naturalny i elegancki wygląd. Dają one wrażenie przytulnej i ciepłej atmosfery w domu oraz bardzo ładnie się prezentują w każdym wnętrzu. Drewno to materiał o nieograniczonych możliwościach. Dopiero później pojawiły się okna z PVC, które zalały polski rynek. Mają one wiele zalet, jak i minusów. Jasne profile mogą zmieniać odcień pod wpływem promieni słonecznych i czynników atmosferycznych. W przeciwieństwie do dobrych okien drewnianych mają także tendencję do skrzypienia i odkształcania się pod wpływem wyższych temperatur.

Jak wygląda pielęgnacja okien drewnianych i PVC?

Okien plastikowych nie trzeba specjalnie pielęgnować. Wystarczy mycie zwykłymi środkami czyszczącymi. Nie wymagają także konserwacji w przeciwieństwie do stolarki drewnianej. Jednak zarysowanego lub uszkodzonego okna z PVC nie da się naprawić i konieczna jest wymiana na nowy model. Z kolei naprawa zniszczonego okna drewnianego jest jak najbardziej możliwa. Stolarkę drewnianą należy czyścić przynajmniej trzy razy w roku – zarówno szyby, jak i ramy okienne. Czynność tę najlepiej wykonywać przed zimą oraz na wiosnę. Okna drewniane wymagają także dodatkowego zabezpieczenia w wilgotnych pomieszczeniach. Przynajmniej raz w roku należy również posmarować i naoliwić wszystkie elementy okucia.

Porównanie parametrów technicznych okien

Okna z drewna wykazują większą odporność na ogień, co oznacza, że ramy spalają się powoli i nie ulegają natychmiastowej destrukcji. Natomiast plastik szybko ulega wygięciom i odkształceniom – zauważa ekspert z fabryki okien i drzwi Urzędowski.

O dobrym współczynniku przepuszczalności ciepła można mówić zarówno w przypadku okien z drewna, jak i z PVC. Oba cechują się podobnym poziomem szczelności, jednak nieco lepiej wypadają okna drewniane. Wynika to z faktu, że okna plastikowe zimą się kurczą, a latem rozszerzają, przez co ich szczelność jest gorsza. Okna drewniane mają również przewagę w kwestii ekologiczności.

Regulamin korzystania z serwisu