okna energooszczedne parametry

Po czym poznać okna energooszczędne? 

Coraz więcej osób wybierając okna zarówno do nowych budynków, jak i remontowanych starszych domów, zwraca uwagę przede wszystkim na ich energooszczędność. Takie rozwiązanie ma wiele zalet i pozwala zdecydowanie ograniczyć straty ciepła w budynku. Nie każde jednak okno reklamowane jako energooszczędne rzeczywiście takie jest. Na jakie parametry należy zatem zwrócić szczególną uwagę?

Dlaczego warto postawić na okna energooszczędne? 

Montaż okien energooszczędnych niesie za sobą wiele korzyści. Najważniejszą z nich jest oczywiście podniesienie poziomu termoizolacji budynku, dzięki czemu mniej ciepła ucieka z niego na zewnątrz w zimie, a w czasie upałów wnętrze domu pozostaje przyjemnie chłodne. Odczuwalnym tego następstwem jest obniżenie wydatków na ogrzewanie i klimatyzację, a mniejsze zużycie energii korzystnie wpływa także na środowisko naturalne. Warto więc podkreślić, że okna energooszczędne są rozwiązaniem nie tylko bardzo praktycznym, ale i ekologicznym.

Najważniejsze parametry okien energooszczędnych 

Na co zatem zwracać uwagę, szukając okien energooszczędnych? Przede wszystkim na podstawowy wyznacznik energooszczędności, czyli współczynnik przenikania ciepła U. Im niższa będzie jego wartość, tym lepiej. Ale uwaga, chodzi tutaj o parametr dotyczący okna jako całości, czyli Uw, a nie Ug, czyli współczynnik przenikania ciepła samej szyby, który jest z reguły niższy. Zasadniczo przyjmuje się, że okno energooszczędne powinno mieć współczynnik Uw na poziomie maksymalnie 1 W/(m²K), co oznacza, że przez 1 metr kwadratowy okna nie może przenikać więcej niż jeden wat energii. Dla porównania współczynnik U ściany zewnętrznej nie powinien przekraczać 0,2 W/(m²K).

Kolejnym istotnym parametrem jest szczelność okna określona klasą przepuszczalności powietrza stolarki, przy czym najmniej powietrza przepuszczają okna klasy 4. Okna energooszczędne, dostępne m.in. w ofercie firmy Profix-Budownictwo w Sulejówku pod Warszawą, wyróżniają się swoją konstrukcją – są zwykle wyposażone w trzy szyby, a przestrzeń między taflami szkła wypełnia gaz szlachetny, np. argon lub krypton.

Ważną rolę termoizolacyjną odgrywa rama okna – w wersji PVC o zwiększonej liczbie komór w profilu, natomiast energooszczędne okna drewniane charakteryzują się pogrubioną, solidną ramą. Nie zapominajmy, że równie istotne jak parametry okna jest jego prawidłowy montaż, uwzględniający rodzaj i budowę ścian. To zadanie warto więc powierzyć doświadczonym fachowcom, by uniknąć powstania najmniejszych nawet nieszczelności.

Regulamin korzystania z serwisu