okno dachowe

Rodzaje okien dachowych

Okna dachowe to absolutna podstawa, jeżeli chodzi o poddasze. Zapewniają one dostęp do naturalnego światła, a dodatkowo są ciekawym elementem wyposażenia, który pasuje do wielu aranżacji tego wnętrza. W tym przypadku warto jednak stawiać na modele charakteryzujące się wysoką jakością i zastosowaniem nowoczesnych technologii. Sprawdź, jakie rodzaje okien dachowych oferują producenci, czym się cechują i w które z nich warto zainwestować.

Jakie rodzaje okien dachowych spotyka się na rynku?

Okna dachowe wykonuje się z różnych materiałów. Wyposażenie to charakteryzuje się także odmiennymi parametrami technicznymi. Jednak nie to jest w ich przypadku najważniejsze. Kluczową kwestią okazuje się przede wszystkim sposób otwierania okien i to właśnie pod tym względem najczęściej się je klasyfikuje. W związku z tym producenci proponują modele:

  • uchylne,
  • obrotowe,
  • uchylno-obrotowe,
  • wysokoosiowe,
  • panoramiczne.

Specjalista z firmy PHUP FUGAZI zauważa: Wybór konkretnego typu okien dachowych zależy w dużej mierze od tego, jakie nachylenie ma dach. Najbardziej uniwersalnymi są jednak modele obrotowe, te sprawdzają się praktycznie w każdym przypadku. Trudniej jest natomiast dopasować okna do dachów płaskich. Czasem wymagają one zastosowania rozwiązań w postaci specjalnych kołnierzy – dodaje.

Co wyróżnia najpopularniejsze obecnie okna dachowe obrotowe?

Specyfika konstrukcji sprawia, że okna dachowe należą do najczęściej wybieranych. Wynika to z możliwości ich wykorzystania zarówno w przypadku dachów z mniejszym, jak i większym kątem nachylenia. Bardzo dużym plusem jest także wygoda w zakresie obsługi takiego modelu. Jest on wyposażony w klamkę, którą umieszcza się na dole lub ewentualnie u góry okna. Otwierając je, górna część kieruje się ku pomieszczeniu, natomiast dolna na zewnątrz.

Ze względu na fakt, że modele obrotowe są ogólnodostępne, wielu użytkowników ceni je także za bardzo atrakcyjny koszt zakupu. Jest to jedno z najtańszych rozwiązań.

Rodzaj szyby – bardzo ważny element okien dachowych

Oprócz wariantu samego okna bardzo ważne jest także dopasowanie właściwej szyby, jaka będzie się w nim znajdować. Ze względu na fakt, że obszar ten jest wyjątkowo narażony na działanie czynników zewnętrznych, warto postawić w tym przypadku na najwyższą jakość. Wśród dostępnych opcji znajdują się warianty:

  • dwuszybowe,
  • trzyszybowe,
  • akustyczne,
  • samoczyszczące,
  • hartowane.

Wybierając pakiet szybowy, warto pamiętać o takich parametrach, jak izolacyjność akustyczna, a także współczynnik przenikania ciepła. Mają one ogromne znaczenie dla komfortu domowników.

Wybierając okna dachowe, niezależnie od tego, jaki typ planuje się zakupić, należy zwrócić uwagę na precyzję wykonania tego wyposażenia oraz jego jakość. Najlepiej decydować się na sprawdzonych producentów, którzy zapewniają gwarancję bezpieczeństwa i wytrzymałość na długie lata. Wówczas można mieć pewność, że inwestycja będzie trafiona.

Regulamin korzystania z serwisu