upinanie-firan

Upinanie firan. Jak upiąć firanki i zasłony?

Firany i zasłony ukazują cały swój urok i szyk, gdy są odpowiednio upięte. Może to być zarówno proste marszczenie, jak i nieco bardziej skomplikowane drapowanie. Dzięki właściwemu upięciu firan czy zasłon możesz sprawić, że wnętrze wyda się większe, bardziej przytulne, lżejsze optycznie albo eleganckie. Co warto wiedzieć o upinaniu firan i zasłon? Jakie akcesoria będą do tego potrzebne?

Plisy – proste i efektowne upięcie

Najłatwiejszym sposobem na ozdobienie okna jest marszczenie firan. Aby było to możliwe, trzeba kupić firankę szerszą niż okno. O ile szerszą? To zależy, ile chcesz marszczeń! Im szersza firanka, tym drobniejsza i gęstsza może być plisa. Standardowo zaleca się, aby firana czy zasłona były 1,5 do 2 razy szersze od okna. Jeżeli jednak zależy Ci na obfitym marszczeniu, możesz wybrać nawet trzykrotnie szerszą przesłonę okienną. Jeżeli chcesz mieć pewność odpowiedniego rezultatu, a Twoje okna nie są standardowej szerokości, kup firanki na wymiar.

Jakie firany i zasłony najlepiej nadają się do upinania?

Materiały, z których wykonuje się firany i zasłony, charakteryzują się różną sztywnością. Jedne są lejące i opadają swobodnie, inne zachowują swój kształt, co daje pełną kontrolę nad tym, jak wygląda drapowanie. W zależności od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć, wybierz odpowiedni materiał.

Firany żakardowe da się ułożyć w plisy, nawet dość gęste, a przy tym zachowują one pewną sztywność. Nie opadają jednak swobodnie, więc nadają się do tworzenia prostych, uporządkowanych upięć, które doskonale sprawdzą się we wnętrzu, w którym panują geometryczny ład i harmonia.

Jeżeli w pokoju dominują naturalne materiały i płynne linie, znacznie lepiej sprawdzą się firany woalowe, które są znacznie bardziej lejące. Przy dostatecznej ilości materiału można je upiąć we wspaniałe kaskady, które sprawią, że wnętrze będzie wyglądało jak z bajki. Jednocześnie, dzięki wysokiej przejrzystości, tkanina ta nawet w gęstych plisach czy w wielowarstwowych upięciach nie pozbawi wnętrza światła.

Akcesoria do upinania firan i zasłon

Aby stworzyć upięcie, potrzebujesz odpowiednich dodatków. Są to przede wszystkim chwosty i podwiązki. Te pierwsze stanowią pętle mocowane ściany. Przeplata się przez nie firany i zasłony, aby odsłonić okno, a jednocześnie stworzyć efektowne podpięcie. Długość chwostów jest regulowana, więc można ściągnąć tkaninę lekko lub mocniej. Podwiązki natomiast nakłada się na firanki lub zasłony. Zwisają one swobodnie, a podwiązki tworzą przewężenie oraz eleganckie fale. Zarówno jedne, jak i drugie dodatki same w sobie mają charakter dekoracyjny, a dobrze dobrane będą kropką nad i we wnętrzu. Zasłony na wymiar, firany i inne ozdoby okienne można znaleźć w sklepie Magia Firan.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu