Jak wybrać dobre rolety zewnętrzne?

Kiedy poszukujemy w sieci informacji na temat rolet, jakie możemy wybrać do naszego domu, czy mieszkania, możemy spotkać się z różnym nazewnictwem. Podobnie jest z katalogami, które prezentują nam firmy zajmujące się tą branżą. Choć na pierwszy rzut oka wszystkie rolety mogą nam się wydawać takie same, kiedy przyjrzymy się im bliżej, zauważymy różnice. W nowoczesnym budownictwie rolety zewnętrzne są zwykle uwzględniane już w projekcie i tworzą integralną część całej konstrukcji. W naszym artykule omówimy rolety podtynkowe, wmurowywane w trakcie budowy oraz rolety typu standard, które można zamontować w dowolnej chwili – od nich właśnie rozpoczniemy.

Rolety typu standard

Rolety standardowe w katalogach producentów możemy zobaczyć także pod nazwą rolet adaptacyjnych, elewacyjnych, czy natynkowych. Dobrej jakości rolety zewnętrzne produkowane są z wysokogatunkowego, odpowiednio wyprofilowanego aluminium. Skrzynia, w której znajduje się zwinięta roleta, montowana jest na murze albo we wnęce okiennej, dlatego roleta typu standard jest nazywana natynkową. Skrzynki rolet są zwykle prostokątne lub półokrągłe, choć niektóre firmy mają w swojej ofercie także skrzynie o klapie ściętej pod pewnym kątem. Z przodu skrzyni rolety znajduje się klapa rewizyjna, która umożliwia bezpośredni dostęp do wnętrza.

Rolety podtynkowe

Rolety podtynkowe stanowią integralny element elewacji budynku. Chronią one nie tylko przed niepożądanym wpływem czynników zewnętrznych, ale również przed nieproszonymi gośćmi. Dodatkowo rolety podtynkowe zmniejszają straty ciepła. Rolety tego typu są montowane do wnęki nadproża, dlatego ich montaż trzeba przewidzieć już w projekcie budynku, który tworzy dla nas architekt.

Architekci bardzo cenią sobie to rozwiązanie, ponieważ otwarte rolety są prawie niewidoczne na elewacji, co w żaden sposób nie zakłóca tzw. czystości architektonicznej – mówi nam przedstawiciel firmy Roletta z Warszawy.

W roletach podtynkowych pokrywa rewizyjna jest umiejscowiona u dołu skrzyni, by serwisant mógł swobodnie dotrzeć do mechanizmu rolety, kiedy przyjdzie czas na jego konserwację. Kolor pokrywy oraz prowadnic, czyli widocznych z zewnątrz elementów, można dopasować kolorystycznie do barwy stolarki lub do koloru tynku, wedle życzenia klienta.

Rolety nadprożowe – RKS

Rolety RKS montowane są już w czasie wznoszenia budynku, dlatego również muszą zostać przewidziane w projekcie. Skrzynki nadprożowe to gotowe elementy wykonane z twardego styropianu, który jest zbrojony stalowymi prętami. Styropian zapewnia dobrą izolację, a więc zmniejsza zapotrzebowanie budynku na energię. Dla bilansu energetycznego naszego domu rolety zewnętrzne podtynkowe i RKS to najlepsze rozwiązanie, ponieważ skrzynka jest ukryta i nie ulega żadnemu wychłodzeniu, a pomieszczenia nie tracą ciepła. Naprawdę warto w nie zainwestować.

Regulamin korzystania z serwisu