wymiana okna

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej – zasady postępowania krok po kroku

Podczas przeprowadzania generalnego remontu domu lub mieszkania bardzo często wiele osób decyduje się na wymianę drzwi oraz okien na nowe, ale posiadające takie same wymiary. Jest to zwykle nie tylko kwestia estetyczna, ale także praktyczna. Nowa stolarka drzwiowa i okienna może bowiem znacznie przyczynić się do zachowania dużo lepszej termoizolacyjności budynku. Jej wymiana powinna jednak zostać przeprowadzona w profesjonalny i jak najdokładniejszy sposób. Nieprawidłowy montaż stolarki może generować duże straty energii cieplnej. W jaki sposób przebiega wymiana stolarki okiennej i drzwiowej?

Co trzeba wiedzieć przed wymianą?

Decyzja o wymianie stolarki okiennej i drzwiowej może zostać przez nas podjęta jedynie w przypadku, jeżeli jesteśmy właścicielem obiektu. Oprócz tego nowa stolarka powinna mieć dokładnie takie same wymiary oraz kształt i kolor, jak stare drzwi i okna, aby nie wpływać na zmianę elewacji całego budynku. Spełnienie tych wymogów sprawi, iż nie będzie konieczności uzyskania odpowiedniego pozwolenia na budowę.

Wymiana stolarki, która nie wpłynie na wygląd elewacji, nie wymaga uzyskania specjalnego  pozwolenia bądź zgłoszenia faktu do odpowiedniego organu administracyjnego. Jeżeli jednak planujemy zmienić np. wielkość okna, wiąże się to z powiększeniem otworu okiennego. W takiej sytuacji uzyskanie pozwolenia jest konieczne, a inwestycja podlega kontroli nadzoru budowlanego.

Montaż okien i drzwi

Podczas wymiany stolarki okiennej i drzwiowej kluczowym elementem jest odpowiednie umieszczenie konstrukcji w otworze, a także jej właściwe uszczelnienie. Dodatkowo prawidłowy montaż stolarki powinien zabezpieczyć wszelkie szczeliny, jak np. przestrzeń pod parapetem.

Jak mówi specjalista z firmy remontowej FHU REMBUD, specjalizującej się m.in. w usługach wykończeniowych oraz przebudowie pomieszczeń: Tylko odpowiedni montaż stolarki zapewni dobrą izolacyjność. W przypadku okien stosuje się bardzo często specjalne bloki podparapetowe, które są dopasowane kształtem do okiennych profili. Istotnym elementem jest także odpowiednia ochrona warstwy izolacyjnej. Z tego względu, obecnie  przy wymianie stolarki okiennej i drzwiowej bardzo często wykorzystuje się instalację trójwarstwową. Strefa środkowa takiej instalacji składa się zazwyczaj z poliuretanowej piany. Z kolei warstwę wewnętrzną tworzy się z paroszczelnych taśm okiennych, które chronią termoizolację przed wnikaniem pary wodnej.

Korzyści wynikające z wymiany stolarki

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej może przyczynić się do znaczącego ograniczenia wydatków. Wysłużona stolarka otworowa wpływa bardzo często na zwiększenie kosztów związanych z ocieplaniem budynku. Jej wymiana zapewni dużo lepszą termoizolacyjność, a także zapobiegnie przedostawaniu się wilgoci do środka. Dodatkowo nowe okna i drzwi będą wyglądały dużo bardziej estetycznie, wpływając na generalny wygląd elewacji. Ponadto nowa stolarka poprawi komfort życia domowników, zachowując ciepło wewnątrz domu.

Nowa stolarka okienna i drzwiowa może przynieść wiele korzyści. Jej montaż powinien być przeprowadzany zawsze przez profesjonalną firmę, dzięki czemu będziemy mieli pewność, iż praca została wykonana w pełni poprawnie.

Regulamin korzystania z serwisu