Zasady montażu okien – krok po kroku

Wybór i montaż nowych okien może wydawać się skomplikowany i trudny w realizacji. Najlepiej w tej kwestii skontaktować się z doświadczonym fachowcem, który zna się na rzeczy, ponieważ większość zgłaszanych usterek okien jest spowodowana nieprawidłowym ich montażem. W naszym artykule przedstawiamy najważniejsze zasady, jakimi należy kierować się podczas montażu okien. Zapraszamy do lektury.

Dobierz wymiary okna i oczyść mury

Właściwy montaż okien jest czynnością decydującą w największym stopniu o ich szczelności i prawidłowym działaniu, dlatego warto wykonać go ze szczególną starannością. Należy pamiętać o zachowaniu poprawnej techniki oraz kolejności poszczególnych prac. Po pierwsze, trzeba w prawidłowy sposób dobrać wymiary okna – tak, aby były odpowiednio mniejsze od szerokości i wysokości ościeża. Właściwy odstęp między ramą okienną a ościeżem (nazywany luzem montażowym) pozwala na poprawne ustawienie okna oraz zamontowanie podokienników. Prace montażowe wymagają również oczyszczenia muru z luźnych kawałków, pyłu i kurzu. Należy także usunąć skorodowane materiały budowlane i w razie potrzeby zastosować podkład gruntujący.

Zainstaluj ramę okna i mechaniczne łączniki

Kolejnym krokiem będzie zdjęcie skrzydła okiennego i wstawienie ramy okna w otwór na klockach dystansowych z zachowaniem poziomu i pionu. Ramę należy unieruchomić w otworze z muru, korzystając z klinów w sposób pozwalający na uzyskanie jednakowych luzów montażowych zarówno na górze okna, jak i po jego bokach, a większego na dole – w celu montażu parapetów.

Wybór łączników jest uzależniony od rodzaju materiału, który został wykorzystany do wykonania ściany. Mogą to być zarówno metalowe kotwy lub dyble z płaszczem stalowym, jak również śruby, które wykorzystuje się zwłaszcza w przypadku montażu okna w drewnianych bądź stalowych konstrukcjach. Celem łączników jest przeniesienie wszystkich obciążeń działających na okno, dlatego należy je rozmieścić na całym obwodzie okna, a odległość między nimi nie powinna przekraczać 70 cm.

Uszczelnij i zaizoluj

Teraz można przejść do wypełnienia wolnej przestrzeni między oknem a murem materiałem uszczelniającym, najlepiej elastyczną poliuretanową pianka montażową, która gwarantuje trwałość oraz odporność na przenikanie wody i powietrza. Po nałożeniu pianki należy ją odstawić na około 24 godziny, aż do pełnego utwardzenia, a jej nadmiar usunąć ostrym nożem.

Aby nie dopuścić do utraty ciepła, trzeba zaizolować punkt styku okna ze ścianą zewnętrzną. Można w tym celu zastosować tzw. ciepły montaż okien, który polega na zastosowaniu dodatkowych materiałów termoizolacyjnych – folii, taśm paroszczelnych oraz uszczelniających.

Montaż okna jest już prawie skończony. Należy jeszcze wykonać obróbkę połączenia okna z murem, czyli zatynkować zarówno od strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Warto, po wyschnięciu tynku, dodatkowo uszczelnić miejsce na styku połączenia tynku i ramy okna od wewnątrz silikonem neutralnym – radzi ekspert z Fabryki Okien Bros z Buku pod Poznaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu