kategoria: Plan budowy

Każda solidna budowa rozpoczyna się od porządnego planu budowy. Będziesz potrzebował profesjonalnej pomocy architektonicznej. W kategorii Plan budowy na portalu ABC Budowy znajdziesz potrzebne informacje dotyczące koniecznych formalności oraz wykonywania projektów budowlanych i planowania budowy.

Biuro projektowe

Jaka jest rola architekta i za co on odpowiada?

Architekt tworzy projekty domów, które są odpowiedzią na specyficzne potrzeby i wizje inwestorów. Warto jednak podkreślić, że specjaliści z biura architektonicznego odpowiadają nie tylko za projekt. Architekci mogą m.in. wspierać inwestora podczas budowy domu. W czym jeszcze przydadzą się ich umiejętności i doświadczenie? Dowiedz się, za co konkretnie odpowiada architekt.

tasmy-najezdniowe

W jakich sytuacjach stosowane są taśmy najezdniowe?

W przypadku czasowej zmiany organizacji ruchu niecelowe i ekonomicznie nieuzasadnione byłoby znakowanie jezdni trwałymi i kosztownymi oraz trudnymi do usunięcia farbami. Wskazane w takiej sytuacji jest znakowanie asfaltu w taki sposób, aby przed przywróceniem normalnego ruchu, tymczasowe linie poziome można by łatwo usunąć. Idealnym materiałem okazują się być tutaj samoprzylepne taśmy drogowe.

nowe-mieszkania

Strony świata a mieszkanie – jakie położenie jest najlepsze?

Dwa mieszkania o tym samym metrażu i układzie pomieszczeń mogą się diametralnie różnić, jeżeli zostaną inaczej zorientowane względem stron świata. Będzie to miało wpływ na życie codzienne i komfort mieszkania. Z tego tekstu dowiesz się, jakie znaczenie ma odpowiednie położenie mieszkania, a także jaka orientacja jest najkorzystniejsza. Warto uwzględnić to przy wyborze miejsca do życia!

Czym się kierować przy wyborze systemu rusztowań?

Rusztowania budowlane są konstrukcjami znanymi od lat, które na ich przestrzeni zmieniały się zarówno pod względem sposobu stawiania, jak i przytwierdzania do muru. Obecnie wyróżnia się kilka ich podziałów – ze względu na montaż, sposób przemieszczania i przenoszenia obciążeń, a także materiał wykonania. Aby wybrać odpowiedni system rusztowań, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, przede wszystkim rodzaj wykonywanej pracy oraz wysokość budynku.

rozmiar-dzialki

Rozmiar domu i działki. Regulacje prawne

Przepisy prawa budowlanego z roku na rok ulegają kolejnym nowelizacjom, które z założenia mają ułatwiać inwestorom realizację kolejnych przedsięwzięć. W praktyce okazuje się, że szybko następujące po sobie zmiany wprowadzają pewien chaos, który może utrudniać podjęcie decyzji o budowie, a także komplikować dalsze formalności związane z uzyskaniem zezwoleń na budowę.

kosztorys-budowy

Kosztorysowanie prac związanych z budową budynku – dlaczego nie opłaca się oszczędzać na kosztorysancie?

Każdy inwestor budowlany zdaje sobie sprawę z tego, jak istotny jest proces przygotowawczy. Realizacja każdego poważnego przedsięwzięcia musi zostać odpowiednio zaplanowana i poukładana – nie inaczej jest z pracami budowlanymi. Ma to związek nie tylko z lepszym zobrazowaniem wydatków, jakie trzeba będzie ponieść, ale także zwiększeniem jakości finalnego obiektu poprzez lepsze rozłożenie środków na każdym etapie jego budowy.

przepompownia-melioracyjna

Charakterystyka przepompowni melioracyjnych

Trudno wyobrazić sobie bezpieczeństwo bez skutecznego systemu odprowadzania wody. Przepompownie melioracyjne to bardzo ważne elementy systemów melioracji. Od ich jakości i wydajności zależy bezpieczeństwo całej okolicy. Z tego tekstu dowiesz się, jakie jest miejsce przepompowni melioracyjnych w systemie melioracji, do czego one służą, jak działają i czym się charakteryzują.

budowa-domu

Czym się kierować przy wyborze lokalizacji nowego domu?

Zakup nowego domu to poważna decyzja, którą należy dobrze przemyśleć, biorąc pod uwagę wiele czynników. Należą do nich oczywiście choćby metraż i cena, ale jedną z najistotniejszych kwestii jest także lokalizacja nabywanego obiektu. Ma ona bowiem wpływ zarówno na jego późniejsze użytkowanie, jak i ewentualną odsprzedaż albo wynajem. O czym trzeba więc pamiętać?

puszki elektroinstalacyjne

Ochrona połączeń elektrycznych poprzez puszki elektroinstalacyjne

Puszki elektroinstalacyjne to nieodłączny element w każdej instalacji elektrycznej. Odpowiednio dobrana puszka jest bowiem gwarancją bezpieczeństwa oraz bezawaryjności na wypadek kontaktu instalacji z ogniem, wilgocią lub płynami. Elektryczne puszki instalacyjne służą do ochrony połączeń przewodów elektrycznych oraz do montażu gniazdek. Jakie są ich rodzaje?

Charakterystyka membran osmotycznych

Membrana osmotyczna to jedna z najważniejszych części filtrów odwróconej osmozy. To właśnie jakość tego elementu ma największe znaczenie dla całego procesu filtracyjnego. Membrany osmotyczne są wykorzystywane w filtrach stosowanych m.in. w przemyśle kosmetologicznym, farmacji, produkcji spożywczej, myjniach samochodowych oraz w innych miejscach, gdzie potrzebna jest krystalicznie czysta woda.

Regulamin korzystania z serwisu