kategoria: Plan budowy

Każda solidna budowa rozpoczyna się od porządnego planu budowy. Będziesz potrzebował profesjonalnej pomocy architektonicznej. W kategorii Plan budowy na portalu ABC Budowy znajdziesz potrzebne informacje dotyczące koniecznych formalności oraz wykonywania projektów budowlanych i planowania budowy.

Czym się kierować przy wyborze systemu rusztowań?

Rusztowania budowlane są konstrukcjami znanymi od lat, które na ich przestrzeni zmieniały się zarówno pod względem sposobu stawiania, jak i przytwierdzania do muru. Obecnie wyróżnia się kilka ich podziałów – ze względu na montaż, sposób przemieszczania i przenoszenia obciążeń, a także materiał wykonania. Aby wybrać odpowiedni system rusztowań, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, przede wszystkim rodzaj wykonywanej pracy oraz wysokość budynku.

rozmiar-dzialki

Rozmiar domu i działki. Regulacje prawne

Przepisy prawa budowlanego z roku na rok ulegają kolejnym nowelizacjom, które z założenia mają ułatwiać inwestorom realizację kolejnych przedsięwzięć. W praktyce okazuje się, że szybko następujące po sobie zmiany wprowadzają pewien chaos, który może utrudniać podjęcie decyzji o budowie, a także komplikować dalsze formalności związane z uzyskaniem zezwoleń na budowę.

kosztorys-budowy

Kosztorysowanie prac związanych z budową budynku – dlaczego nie opłaca się oszczędzać na kosztorysancie?

Każdy inwestor budowlany zdaje sobie sprawę z tego, jak istotny jest proces przygotowawczy. Realizacja każdego poważnego przedsięwzięcia musi zostać odpowiednio zaplanowana i poukładana – nie inaczej jest z pracami budowlanymi. Ma to związek nie tylko z lepszym zobrazowaniem wydatków, jakie trzeba będzie ponieść, ale także zwiększeniem jakości finalnego obiektu poprzez lepsze rozłożenie środków na każdym etapie jego budowy.

przepompownia-melioracyjna

Charakterystyka przepompowni melioracyjnych

Trudno wyobrazić sobie bezpieczeństwo bez skutecznego systemu odprowadzania wody. Przepompownie melioracyjne to bardzo ważne elementy systemów melioracji. Od ich jakości i wydajności zależy bezpieczeństwo całej okolicy. Z tego tekstu dowiesz się, jakie jest miejsce przepompowni melioracyjnych w systemie melioracji, do czego one służą, jak działają i czym się charakteryzują.

budowa-domu

Czym się kierować przy wyborze lokalizacji nowego domu?

Zakup nowego domu to poważna decyzja, którą należy dobrze przemyśleć, biorąc pod uwagę wiele czynników. Należą do nich oczywiście choćby metraż i cena, ale jedną z najistotniejszych kwestii jest także lokalizacja nabywanego obiektu. Ma ona bowiem wpływ zarówno na jego późniejsze użytkowanie, jak i ewentualną odsprzedaż albo wynajem. O czym trzeba więc pamiętać?

puszki elektroinstalacyjne

Ochrona połączeń elektrycznych poprzez puszki elektroinstalacyjne

Puszki elektroinstalacyjne to nieodłączny element w każdej instalacji elektrycznej. Odpowiednio dobrana puszka jest bowiem gwarancją bezpieczeństwa oraz bezawaryjności na wypadek kontaktu instalacji z ogniem, wilgocią lub płynami. Elektryczne puszki instalacyjne służą do ochrony połączeń przewodów elektrycznych oraz do montażu gniazdek. Jakie są ich rodzaje?

Charakterystyka membran osmotycznych

Membrana osmotyczna to jedna z najważniejszych części filtrów odwróconej osmozy. To właśnie jakość tego elementu ma największe znaczenie dla całego procesu filtracyjnego. Membrany osmotyczne są wykorzystywane w filtrach stosowanych m.in. w przemyśle kosmetologicznym, farmacji, produkcji spożywczej, myjniach samochodowych oraz w innych miejscach, gdzie potrzebna jest krystalicznie czysta woda.

płot ze stali nierdzewnej

Zalety płotów ze stali nierdzewnej

Stal to tworzywo znajdujące bardzo szerokie zastosowanie w sztuce budowlanej – również w tworzeniu płotów i ogrodzeń. W poniższym tekście omówione zostaną plusy takiego rozwiązania.

Dynamiczna wymiana gruntów przy użyciu kolumn kamiennych

Dynamiczna wymiana gruntów przy użyciu kolumn kamiennych

Grunt, na którym mają powstawać nowe inwestycje budowlane albo drogi czy inne elementy infrastruktury, musi znieść obciążenie, aby korzystanie z budynków i pozostałych konstrukcji było bezpieczne. Niekiedy podłoże jest niedostatecznie gęste. Wówczas stosuje się różne metody jego wzmacniania, a jedną z nich jest dynamiczna wymiana gruntów przy użyciu kolumn kamiennych.

Zasady projektowania domu

Wiele osób, które marzą o własnym domu, ma swoją wizję, jak powinien on wyglądać. Mimo tego, że w sprzedaży dostępnych jest wiele gotowych projektów domów, to jednak nie zawsze odpowiadają one w 100% naszym wymaganiom. Każdy z nas jest bowiem inny oraz posiada różne wymagania, dlatego warto wiedzieć, że zawsze mamy możliwość, aby nieco zmodyfikować projekt, a także, by stworzyć swój własny.

Regulamin korzystania z serwisu