Czym są wiązary dachowe?

Dach to nie tylko widoczna ze zewnątrz dachówka, ale również znajdująca się pod nim konstrukcja, nazywana więźbą dachową. Jednym z typów więźby są wiązary dachowe. Ich głównym zadaniem jest przenoszenie obciążeń na główne podpory dachu, czyli słupy lub ściany. Mogą one przyjmować różne formy, w zależności od użytego materiału oraz rodzaju konstrukcji więźby.

Rodzaje wiązarów

Najczęściej spotykane w budownictwie jednorodzinnym są wiązary drewniane wykonywane przez cieśli bezpośrednio na placu budowy. Jeden wiązar tworzy para krokwi stykających się pod odpowiednim kątem i opartych na ścianie zewnętrznej za pośrednictwem murłaty (położonej na górnej krawędzi ściany poziomem belki, której zadaniem jest przenoszenie obciążeń z dachu na ścianę), wieńca (betonowego wykończenia ścian zewnętrznych), lub na belce stropowej, umieszczonej w poprzek pomieszczenia. Wśród wiązarów drewnianych wyróżniamy między innymi:

  • Wiązary krokwiowe – jak w powyższym opisie wiązar składa się z dwóch krokwi opartych na belce stropowej lub murłatach
  • Wiązary jętkowe – między krokwiami na pewnej wysokości umieszczona zostaje jętka, czyli belka przenosząca naprężenia ściskające
  • Wiązar płatwiowo-kleszczowy – bardziej skomplikowana konstrukcja, której ważnym elementem są słupki, zwane stolcami. Ponadto składa się ona z kleszczy, czyli belek usztywniających wiązar, oraz płatew, stanowiących podporę krokwi.
  • Wiązar wieszarowy – stosowany dla dachów o dużej rozpiętości. W konstrukcji tego rodzaju krokwie oparte są na wieszakach, pionowych elementach umieszczanych pomiędzy nimi

Wiązary dachowe mogą być wykonane również z innych materiałów – stali lub żelbetonu. Są one stosowane przede wszystkim w budownictwie przemysłowym oraz drogowym, stanowią np. konstrukcję nośną mostów.

Wiązary to niezwykle istotne elementy konstrukcyjne całego budynku – od jakości ich wykonania zależy bezpieczeństwo obiektu oraz znajdujących się w nim osób i sprzętów. Dlatego ich zaprojektowanie i wykonanie należy powierzyć doświadczonym, profesjonalnym wykonawcom, takim jak firma Inter-Lers, działająca w branży od 2004 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu