Etapy budowy przydomowego basenu

Wielu właścicieli domów marzy o własnym basenie. Dzisiaj to marzenie można łatwo zrealizować dzięki szeroko dostępnym technologiom i bogatemu wyborowi materiałów. Przydomowe pływalnie powstają nie tylko na większych posiadłościach, ale też w mniejszych ogrodach domków jednorodzinnych. Jak krok po kroku wygląda budowa basenu?

Budowa niecki i wybór technologii

Przed przystąpieniem do prac budowlanych trzeba opracować projekt basenu i wybrać technologię, w jakiej zostanie wykonany. Najbardziej popularny wybór to zagłębiony basen odkryty. Przed jego realizacją należy przemyśleć, jaki rozmiar i kształt ma mieć basen, gdzie będzie zlokalizowany i z jakich materiałów zostanie wykonany. Ostatni czynnik warunkuje przebieg dalszych prac związanych z budową basenu przydomowego. Jakie konstrukcje niecek basenowych są obecnie najpopularniejsze?

  • Baseny betonowe lub żelbetowe – powszechnie stosowane konstrukcje z wykorzystaniem szalunków. Beton daje wiele możliwości projektowych – pozwala wykonać nieckę o dowolnych wymiarach i kształcie. Materiał ten jest trwały i można wykończyć go na różne sposoby, np. ceramiką czy folią. Do wad tej technologii należy czasochłonność prac i … bałagan w ogrodzie.
  • Baseny ze stali – szczelne i trwałe niecki ze stali nierdzewnej mogą mieć różne kształty i rozmiary, ich wykonanie nie jest czasochłonne, ale jest to technologia najdroższa z dostępnych.
  • Niecki z gotowych paneli stalowych lub polimerowych – szybkie i dające wiele możliwości projektowych, ich wadą jest konieczność zastosowania wyłącznie folii basenowej jako wyłożenia niecki.
  • Gotowe niecki z żywicy poliestrowej – szybkie i niedrogie, ale w ograniczonych wymiarach i kształtach.

Dokonawszy wyboru niecki, należy wykonać wykop odpowiednich rozmiarów – czasami ten etap pozostaje po stronie Inwestora, jednakże coraz częściej firmy wykonawcze oferują go jako element oferty. Dalsze prace tego etapu zależą do rodzaju wybranej niecki i zazwyczaj leżą po stronie dostawcy basenu.

Podłączenie instalacji

Po wykopaniu niecki należy wykonać przyłącza instalacyjne, a po jej wyłożeniu danym materiałem wykończeniowym przyjdzie czas na podłączenie wszelkich instalacji. Będzie to przyłącze wody, ale też system związany z czyszczeniem i filtracją, a także ewentualnie z podgrzewaniem wody w basenie. Zadania te warto powierzyć fachowcom. Na jakie technologie warto zdecydować się w przydomowym basenie?

  • Systemy filtracji – nawet najmniejszy basen nie będzie dobrze pełnił swojej roli bez funkcjonalnego obiegu filtracyjnego, który oczyści wodę z zanieczyszczeń mechanicznych. Najpopularniejszym, łatwym w obsłudze i wysoce skutecznym rozwiązaniem są filtry ciśnieniowe piaskowe. Inne technologie to filtry okrzemkowe i kartuszowe. Gwarancją efektywnej filtracji jest pompa cyrkulacyjna wyposażona w prefiltr.
  • Skimmer – to dobra alternatywa dla kosztownej rynny przelewowej. Skimmer idealnie sprawdzi się w basenie przydomowym, gdzie skutecznie wyłapie zanieczyszczenia z powierzchni wody.
  • System dezynfekcji – aby woda w basenie była faktycznie czysta trzeba z niej usuwać nie tylko zanieczyszczenia mechaniczne, ale też związki chemiczne, w tym bakterie, wirusy i glony. W tym celu wykorzystuje się tradycyjne chlorowanie jak i bardziej nowoczesne technologie: ozonowanie i promieniowanie UV.
  • System odkurzania i czyszczenia wnętrza basenu – odkurzacz w basenie pozwoli usunąć zanieczyszczenia, które gromadzą się na dnie basenu, bez konieczności spuszczania z niego wody. Powszechnie stosowane technologie to odkurzacz ręczny lub automatyczny z napędem elektrycznym lub hydroforowym.
  • System ogrzewania wody w basenie – pogoda w naszej szerokości geograficznej lubi płatać figle, dlatego warto zainwestować w system podgrzewania wody, który przedłuży okres użytkowania basenu. Warto przyjrzeć się ekologicznym i oszczędnym technologiom, jakimi są pompy ciepła i kolektory słoneczne.

Wykończenie i zabezpieczenie

Ważnym etapem budowy basenu jest jego wykończenie.

W zależności od wybranej konstrukcji dostępne są różne sposoby wykończenia niecki. Może to być kolorowa, jednolita lub wzorzysta folia wykonana ze szczelnego PVC, z pomocą której wyłożymy basen betonowy, drewniany czy stalowy. Inne technologie wykończenia basenu to płytki ceramiczne czy mozaika szklana, którymi wykłada się baseny betonowe. Należy także wykończyć obrzeża basenu, pamiętając, by w tym miejscu stosować antypoślizgowe materiały. Nie zapominajmy o montażu przykrycia basenu w formie wygodnej zwijarki, dzięki czemu zadbamy o czystość wody i zapobiegniemy stratom ciepła. Do zaawansowanych technologii budowy basenów zaliczamy ruchomą przegrodę i ruchome dno. Zwłaszcza to ostatnie rozwiązanie to ciekawy pomysł dla basenów przydomowych, które dzięki temu mogą służyć zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Do tego można pokusić się o dekoracyjne oświetlenie, wodne place zabaw, armatki wodne i inne dodatki uatrakcyjniające baseny. – mówi doradca reprezentujący firmę AstralPool z Wrocławia zajmującą się produkcją basenów.

Regulamin korzystania z serwisu