pozwolenie na budowę

Formalności przed budową domu. Od czego zacząć?

Jeśli planujemy wybudować dom należy, przygotować się na formalności, które trzeba spełnić przed rozpoczęciem budowy. Pierwszym krokiem jest oczywiście zakup odpowiedniej działki budowlanej. Jednak jej kupno to tylko początek drogi, która dzieli nas od wybudowania domu. Poniżej zostały przedstawione konieczne formalności.

Wybór działki

Przed zakupem działki budowlanej należy dobrze się zastanowić, jakie są nasze oczekiwania i możliwości finansowe. Jeżeli budżet jest niewielki, to trzeba się zdecydować na niewielki domek, jeśli jednak jest większy możemy sobie pozwolić na okazałą willę. Warto dowiedzieć się jakie jest najbliższe sąsiedztwo działki, czy np. obok nie przebiega ruchliwa droga czy tory kolejowe. Dobrym pomysłem jest zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i uzyskanie informacji o tym, czy w przyszłości nie jest planowana budowa np. drogi szybkiego ruchu, która mogłaby uprzykrzyć nam życie. Warto sprawdzić czy będziemy mieć dobry dojazd do pracy i czy w pobliżu znajdują się sklepy czy przychodnia, co teraz może wydawać się nieważne, jednak jak już zaczniemy mieszkać w domu takie rzeczy zyskają na wartości. Najlepiej wybrać działkę, której kształt jest zbliżony do kwadratu, to ułatwi nam budowę. Takie działki znajdziemy przykładowo na osiedlu Nowy Horyzont w Kobylance.

Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie budowy?

Prawo Budowlane od czasu jego powstania co jakiś czas ulega nowelizacji, jedną z ostatnich jest to, że jeśli obszar oddziaływania nie wykracza poza działkę wówczas nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę. Jeśli nasza działka będzie w takiej sytuacji, wtedy formalności ulegną uproszczeniu. Jednak dokumenty musimy zgromadzić takie same jak do wystąpienia o pozwolenie na budowę:

  • Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością do celów budowlanych
  • Cztery egzemplarze projektu budowlanego razem z wymaganymi uzgodnieniami, opiniami i sprawdzeniami
  • Wypis z rejestru gruntów dla swojej i sąsiednich działek
  • Decyzja o warunkach zabudowy lub wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
  • Warunki techniczne od dostawców mediów

Gdzie złożyć wniosek o zgłoszenie budowlane?

Wniosek o zgłoszenie budowlane należy złożyć do miejscowego starostwa lub urzędu miasta na prawach powiatu. Wzór wniosku uzyskamy w urzędzie lub na jego stronie internetowej. Dane jakie muszą się na nim znajdować to dane inwestora, rodzaj inwestycji, adres nieruchomości oraz oznaczenie nieruchomości. Decyzję otrzymamy do 21 dni, natomiast jeśli występujemy o pozwolenie na budowę czas oczekiwania wynosi do 65 dni. Jeśli konieczne jest pozwolenie na budowę to procedura jest podobna i załączniki również są takie same. Pozwolenie na budowę jest ważne 3 lata od ich wydania.

Regulamin korzystania z serwisu