Gdzie wolno używać kotłów c.o.?

Kotły c.o. przez wiele osób są utożsamiane z piecami c.o. Są one przekonane o tym, że jest to jedno i to samo urządzenie. Tymczasem nic bardziej mylnego. Tak naprawdę różnica między tymi pojęciami jest duża. Wprawdzie kotły i piece c.o. służą do tego samego, a więc ogrzewania budynków, ale nie są to urządzenia o takich samych właściwościach. Gdzie obecnie wolno używać kotłów c.o.?

Jak działa kocioł c.o.?

Kotły są sercem systemu grzewczego. Kocioł odpowiada za sprawne przekazywanie ciepła. Do tego celu wykorzystuje czynnik grzewczy w postaci wody, która znajduje się w instalacjach i dostarczana jest potem do odbiorników np. grzejników. Zasadnicza różnica między kotłem c.o. a piecem c.o. polega na tym, że kocioł nie magazynuje ciepła, ale oddaje go do otoczenia. Stanowi centralny element systemu ogrzewania. Kotły, w przeciwieństwie do wspomnianych pieców, zapewniają wyższy komfort cieplny. Pozwalają również na regulację temperatury w pomieszczeniach dzięki zaworom termostatycznym. Ciepło uzyskiwane za sprawą kotłów trafia równomiernie do całego budynku, dzięki czemu unikniemy efektu w postaci nadmiernego nagrzania tylko jednego pomieszczenia i niedogrzania pozostałych.

Kocioł c.o. a piec c.o. – różnice

Pewne różnice między kotłami c.o. a piecami c.o. wynikają również ze sposobu dostarczania przez nie ciepła. Piec odpowiedzialny jest za produkcję i dystrybucję ciepła w miejscu, w którym się znajduje. Z kolei kocioł za sprawą instalacji i jej poszczególnych elementów przekazuje ciepło do odbiorników i w sposób równomierny ogrzewa cały budynek. Tym samym kotły c.o. są rozwiązaniem bardziej efektywnym i ekonomicznym niż piece. Są też przyjazne dla użytkowników, stąd cieszą się większą popularnością niż standardowe piece. Centralne ogrzewanie ma sporą przewagę nad ogrzewaniem miejscowym.

Co warto wiedzieć przed zakupem kotła c.o.?

Obecnie na rynku jest dostępnych bardzo dużo modeli kotłów c.o., które podzielić można z uwagi na zastosowanie, sposób podawania opału czy rodzaj spalanego paliwa. Bogatą ofertę kotłów ma przykładowo sklep 499.pl. Za sprawą kotłów c.o. można sterować temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach danego budynku. Kontrola  nad nim jest pełna, a obsługa bardzo wygodna. Dobrze dopasowany kocioł c.o. może zapewnić ciepło we wszystkich pomieszczeniach danego mieszkania bądź domu. Kontrolowanie jednego kotła c.o. przekłada się w praktyce na kontrolowanie wszystkich pomieszczeń pod kątem panującej tam temperatury i odczuwalnego komfortu cieplnego. Nowoczesne kotły c.o. produkowane są przede wszystkim ze stali i żeliwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu