Biuro projektowe

Jaka jest rola architekta i za co on odpowiada?

Architekt tworzy projekty domów, które są odpowiedzią na specyficzne potrzeby i wizje inwestorów. Warto jednak podkreślić, że specjaliści z biura architektonicznego odpowiadają nie tylko za projekt. Architekci mogą m.in. wspierać inwestora podczas budowy domu. W czym jeszcze przydadzą się ich umiejętności i doświadczenie? Dowiedz się, za co konkretnie odpowiada architekt.

Jaka jest rola architekta?

 

Podstawowe obowiązki architekta opisano w prawie budowlanym (art. 20), z którego można dowiedzieć się, że głównym jego zadaniem jest opracowanie projektu budowlanego. Projektowanie domów powinno odbywać się zgodnie z prawem, decyzjami administracyjnymi, wiedzą techniczną oraz wszystkimi innymi obowiązującymi przepisami. Ponadto architekt, np. z pracowni projektowej Bozart z Warszawy, na żądanie inwestora sprawuje nadzór autorski. Polega on na stwierdzeniu zgodności realizacji z projektem oraz na możliwości wprowadzenia zmian, które może zgłosić kierownik budowy lub inspektor nadzoru.

 

Za co konkretnie odpowiada architekt?

 

Należy podkreślić, że projektowanie domów związane jest także z ponoszeniem pełnej odpowiedzialności prawnej za projekt. W praktyce oznacza to, że architekt odpowiada m.in. za wady w dokumentacji projektowej, niewłaściwie przeprowadzony nadzór autorski oraz niewłaściwe wykonanie umowy. Dodatkowo biuro projektowe zatrudniające danego architekta powinno również wyłączyć jego odpowiedzialność z rękojmi – w przeciwnym wypadku powstanie kolejna odpowiedzialność projektanta. Ponadto jeśli w projekcie domu zaistniały wady, architekt może za nie odpowiedzieć przed izbą architektów. Z kolei w skrajnych przypadkach, jeśli projektowany dom np. ulegnie zawaleniu, to architekt (oraz inni wykonawcy) mogą odpowiadać w ramach sprawy karnej za narażenie życia i zdrowia domowników. Warto również podkreślić, że twórca projektu ponosi także odpowiedzialność za podwykonawców oraz projektantów z innych branż. Tym samym odpowiedzialność architekta może być zarówno cywilnoprawna, jak i zawodowa bądź standardowa, czyli jak za wykroczenie. Warto również podkreślić, że całkowitą odpowiedzialność za adaptację projektu typowego ponosi architekt wykonujący adaptację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu