Metody zastosowania piasku suszonego

Suszony piasek techniczny kojarzony jest przede wszystkim z piaskowaniem, tymczasem ma zastosowanie przy wielu innych robotach budowlanych – i nie tylko. Na rynku dostępny jest w wielu frakcjach, stąd jego uniwersalność. O piasku suszonym mówi się, że jest to piasek uszlachetniony poprzez wypłukanie z niego zanieczyszczeń i przesiewowi, podziałowi na poszczególne frakcje. Piasek przesiewany jest po wysuszeniu na specjalnym separatorze.

Przeznaczenie suchego piasku

Suszony piasek wykorzystywany jest przede wszystkim do oczyszczania podłoża. Do wyboru mamy dwie techniki: piaskowanie na sucho lub na mokro. To bardzo przydatne rozwiązanie podczas konserwacji zabytków i elementów, które nie mogą ulec uszkodzeniu, na przykład zachowanych fragmentów ceglanych lub kamiennych ścian. Piaskujemy także elementy stalowe. Dobrej jakości suchy piasek może być stosowany w metodzie niskociśnieniowej i rotacyjnego strumieniowania. Należy pamiętać, że metoda oczyszczania powinna być dopasowana indywidualnie dla danego elementu. Uniwersalne suche piaski mogą służyć jako dodatki do mieszanek kwarcowych, czy kompozytów żywicznych. Stosuje się je także jako wypełniacze, materiał do doniczek, akwariów i terrariów. Uniwersalnym suchym piaskiem posypuje się także lód w czasie zimy.

Warto też wspomnieć, że specjalne suszone piaski kwarcowe służą jako wypełniacze boiskowej sztucznej trawy i trawników – mówi nam przedstawiciel firmy Sandmix z Chrościc.

Proces piaskowania

Piaskowanie to proces technologiczny, który polega na czyszczeniu i kształtowaniu materiału. Odbywa się to za pomocą piaskarki, która pod dzięki silnemu strumieniowy sprężonego powietrza wyrzuca z siebie ziarenka piasku. Sposób oczyszczania podłoża musi być odpowiednio dopasowany dla danego obiektu. Musimy wziąć pod uwagę rodzaj i wytrzymałość materiału. W przypadku piaskowania ścian i elementów budynków zabytkowych bierzemy także pod uwagę wartość historyczną obiektu. Fragmenty, które słabo trzymają się powierzchni, należy wcześniej odkuć, a cząsteczki, które osypują się (na przykład w szczelinach), usuwamy drucianą szczotką. Piaskowanie jest procesem podobnym do szlifowania, z tą różnicą, że po piaskowaniu powierzchnia będzie dużo gładsza. Piaskowanie umożliwia oczyszczenie i ujednolicenie nawet trudno dostępnych miejsc. To proces zalecany przede wszystkim tam, gdzie dotarcie szlifierką jest ograniczone, na przykład przy zakrzywieniach. Poza suszonym piaskiem technicznym w tej technologii stosuje się także rozdrobnione szkło, żużel koksowniczy, czy cząsteczki metalu, jednak piasek jest rozwiązaniem definitywnie najlepszym. Dlatego też od jego nazwy pochodzi nazwa omawianej technologii.

Regulamin korzystania z serwisu