Gdzie najlepiej się sprawdzają płyty warstwowe?

W nowoczesnym budownictwie bardzo dużą uwagę przywiązuje się do czasu potrzebnego na zrealizowanie danego projektu. Im szybciej dana inwestycja może zostać w pełni ukończona, tym lepiej. Dlatego szczególnie przy budowaniu bardzo wielu rodzajów obiektów użytkowych i gospodarczych najczęściej wykorzystuje się różnego rodzaju prefabrykowane elementy, takie jak płyty warstwowe

Czym są płyty warstwowe?

Płytami warstwowymi nazywamy różnego rodzaju prefabrykowane, płaskie elementy, składające się z trzech warstw: zewnętrznej i wewnętrznej okładziny z blachy stalowej oraz znajdującego się między nimi rdzenia konstrukcyjno-izolacyjnego. Zadaniem okładziny jest nadawanie płycie trwałego kształtu, zapewnienie jej wysokiej wytrzymałości na odkształcenia mechaniczne, rdzeń z kolei odpowiada za właściwością izolacyjne płyty. Do produkcji rdzenia wykorzystuje się różnego rodzaju materiały, np. wełnę mineralną lub poliizocyjanurat (tzw. płyty PIR) – każdy z nich gwarantuje inny poziom izolacyjności termicznej oraz akustycznej płyty. Dodatkowym zabezpieczeniem są powłoki naniesione na okładziny, które odpowiadają za ochronę metalu przez wpływem wilgoci oraz środowiska o różnym stopniu agresywności.

Zastosowanie płyt warstwowych

Płyty warstwowe znajdują bardzo szerokie zastosowanie przede wszystkim w budownictwie użytkowym i publicznym. W zależności od swoich parametrów technicznych mogą być wykorzystywane w konstruowaniu obiektów takich jak:

  • Punty sprzedaży – sklepy, markety
  • Obiekty przemysłowe i produkcyjne, np. hale fabryczne i magazyny
  • Obiekty rolnicze – chlewnie, wylęgarnie
  • Chłodnie
  • Obiekty biurowe, sportowe i użytku publicznego

Znajdują one również zastosowanie w budowie wewnętrznych przegród, na przykład ścian działowych, dachów i sufitów w obiektach wybudowanych z innych materiałów. Płyty o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych, m.in. płyty PIR wykorzystywane są również w ocieplaniu obiektów – duża gęstość rdzenia pozwala ograniczyć grubość ścian danego budynku, co ma bezpośredni wpływ na jego funkcjonalność, np. wielkość powierzchni użytkowej.

Szeroki wybór różnego rodzaju płyt warstwowych znajdziemy w ofercie ich producenta, firmy Alfapanel.

Regulamin korzystania z serwisu