puszki elektroinstalacyjne

Ochrona połączeń elektrycznych poprzez puszki elektroinstalacyjne

Puszki elektroinstalacyjne to nieodłączny element w każdej instalacji elektrycznej. Odpowiednio dobrana puszka jest bowiem gwarancją bezpieczeństwa oraz bezawaryjności na wypadek kontaktu instalacji z ogniem, wilgocią lub płynami. Elektryczne puszki instalacyjne służą do ochrony połączeń przewodów elektrycznych oraz do montażu gniazdek. Jakie są ich rodzaje?

Puszki elektroinstalacyjne i ich rodzaje

Puszki elektroinstalacyjne pełnią ważną rolę w każdej instalacji elektrycznej. To właśnie w nich łączą się wszystkie obwody elektryczne oraz służą one także do osadzenia w nich łączników oraz gniazdek. Dostępne w sprzedaży są puszki elektroinstalacyjne o różnych kształtach. Mogą mieć one bowiem formę walca, kwadratu lub prostokąta. W zależności od sposobu wykonania danej instalacji elektrycznej, możemy zastosować puszki elektroinstalacyjne podtynkowe (w wersji bez pokrywki i z pokrywką) lub puszki natynkowe. Jedne i drugie znajdziemy  w ofercie dobrze zaopatrzonych sklepów, takich jak np. hurtownia elektryczna Elmax-Hurt.

Puszki elektroinstalacyjne bez pokrywki służą do osadzenia łącznika lub gniazda, z kolei puszki podtynkowe z pokrywką mogą być przelotowe lub rozgałęzione. Wykorzystuje się je do ukrywania listew połączeniowych, które pozwalają na wykonanie rozgałęzień instalacji. Puszki elektroinstalacyjne natynkowe umieszcza się bezpośrednio na ścianie. Stanowią one miejsce, w którym następuje rozdział obwodów. Istnieją także nowoczesne puszki podłogowe, których instalację zaleca się szczególnie do dużych pomieszczeń oraz w miejscach, w których sprzęty zasilane energią elektryczną ustawione są w dużej odległości od ścian.

Puszki elektroinstalacyjne – bezpieczeństwo użytkowania

Nowoczesne puszki elektroinstalacyjne są wysokiej jakości produktami, które gwarantują pełne bezpieczeństwo podczas wieloletniego użytkowania. Puszki podłogowe charakteryzują się podwyższoną szczelnością, przez co możemy czyścić oraz myć podłogę bez obaw o wywołanie spięcia czy spowodowanie zagrożenia. Puszki elektroinstalacyjne wykonywane są także z wysokiej jakości materiałów, które są odporne na wysokie temperatury oraz na wilgoć. Wybierając puszki elektroinstalacyjne należy jednak zwracać uwagę na ich stopień ochrony IP oraz klasę izolacji. W sprzedaży dostępne są bowiem także puszki przystosowane do montażu na zewnątrz oraz takie, które idealnie sprawdzą się w trudnych warunkach. Niektóre rodzaje puszek elektroinstalacyjnych zostały dodatkowo wyposażone w specjalnie maski, które dodatkowo zwiększają ich szczelność. Takie zabezpieczenie pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo połączeń elektrycznych, zwłaszcza w miejscach, w których panują trudne warunki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu