Jak przeprowadzić prace ziemne podczas wykonywania wykopów pod fundamenty

Odpowiednio wykonane fundamenty mają ogromne znaczenie konstrukcji całego domu. Dlatego przygotowanie wykopów pod tę podstawę wymaga przeprowadzenia należytych prac ziemnych. Tylko wtedy fundamenty będą mocne i stabilne, a my zamieszkamy w bezpiecznym budynku.

Czym są fundamenty?

Fundamenty są najniżej położonym elementem stawianej budowli, bez względu na to czy jest to dom, czy budynek innego przeznaczenia. Ich zasadniczą rolą jest przejęcie ciężaru obiektu, a pierwsze prace prowadzące do ich wykonania to dokładne wytyczenie fundamentów – mówi nasz rozmówca z firmy Kraz. Należy trwale oznakować osi geometryczne oraz znaczące punkty, aby stale móc kontrolować, czy robimy wszystko zgodnie z projektem.

Sposób przeprowadzania prac ziemnych

Prace ziemne najlepiej jest powierzyć profesjonalnej ekipie. Posiada niezbędne sprzęty, dzięki którym można w odpowiedni sposób przeprowadzić wszelkie działania. Niewątpliwie jednym z koniecznych urządzeń będzie minikoparka bądź koparka, służąca do zrobienia wykopu. Jeśli chodzi o wykopy pod ławy, lepiej sprawdzą się łopaty. Koparki nie będą wystarczająco dokładne. Trzeba przy tym pamiętać, że prac związanych z fundamentami nie można przeprowadzać w deszczu. Jeśli pogoda nagle się zepsuje, wykopy należy przykryć grubą warstwą folii. Najlepsza pora na takie prace to okres między kwietniem a październikiem. Głębokość oraz szerokość wykopu jest zależna od tego, jak głęboko chcemy posadowić nasz budynek.

Jak sprawdzić poprawność przeprowadzonych prac?

Kiedy ekipa zrobi wykopy pod fundamenty, możemy sprawdzić poprawność przeprowadzonych prac. Jak to zrobić? Trzeba w pierwszym rzędzie skontrolować zachowanie kątów, a także głębokość wykopów. Jeśli wszystko zgadza się z projektem, można śmiało rozpoczynać kolejne działania, które przybliżą nas do ukończenia budowli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu