W jaki sposób wybrać idealne miejsce do postawienia własnego domu

Podczas planowania budowy wymarzonego domu zwykle zaczyna się od znalezienia idealnego projektu, który uwzględni wszystkie potrzeby i preferencje jego właścicieli. Nie każdy jednak wie, że ta kolejność nie jest w 100% najlepsza – warto na początku wybrać działkę budowlaną i to do niej dopasować projekt samego domu.

Spokój przede wszystkim

-Jeśli ktoś decyduje się na budowę domu pod miastem, robi to z konkretnych powodów, a mianowicie z potrzeby odnalezienia spokoju i cieszenia się wolną przestrzenią. Dla wielu ogromne znaczenie ma także bliskość zielonych terenów, dzięki którym będą mogli obcować z naturą na co dzień. Z tego powodu nikogo nie powinno się specjalnie przekonywać, że położenie i parametry działki budowlanej to sprawa kluczowa podczas całego procesu budowy domu – tłumaczy reprezentant Osiedla Nowy Horyzont w Kobylance.

Ważna lokalizacja

Jednym z kryteriów, względem których poszukuje się działki budowlanej, jest jej cena. Związana jest ona nierozłącznie z lokalizacją danego terenu (im bardziej atrakcyjna okolica, tym cena działki będzie wyższa). W miarę możliwości warto przedkładać położenie działki ponad jej wartość – to ono będzie w dużej mierze wpływać na jakość życia w domu, który tam powstanie.

Przed zakupem działki trzeba sprawdzić jak jest ona skomunikowana z miejscami, w których domownicy będą bywać najczęściej (pracy, szkoły, centrum miasta). Warto przetestować nie tylko trasy samochodowe, ale też środki lokalnej komunikacji, najlepiej o różnych porach dnia.  Działka, z której dojazd jest trudny, nawet ta położona w najbardziej urokliwej okolicy, może znacznie obniżyć komfort życia.

Sąsiedztwo

Zanim podejmie się decyzję o zakupie działki pod budowę domu dobrze jest porozmawiać z sąsiadami. Dzięki rozmowom z nimi można poznać fakty na temat tego jak żyje się w danym miejscu i wypytać czy w okolicy nie ma żadnych obiektów uprzykrzających życie mieszkańców, takich jak np. nielegalne wysypisko śmieci.

Inne ważne kryteria

Podczas rozglądania się za działką budowlaną, warto również zwrócić uwagę na:

  • wielkość i kształt działki – nie zawsze warto postawić na wielkość, czasem lepiej znaleźć taką, której kształt umożliwi jej łatwe zagospodarowanie (najlepsze są place zbliżone kształtem do kwadratu lub lekko prostokątne),
  • miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – wyjaśni wszelkie wątpliwości dotyczące samego stawiania domu na danej działce, zagospodarowania terenów sąsiednich oraz planowanych inwestycji technicznych i drogowych,
  • drogę dojazdową do działki – bez niej nie otrzyma się warunków zabudowy, ani pozwolenia na budowę,
  • instalacje – działki uzbrojone są droższe od nieuzbrojonych, jednak warto przeliczyć co jest dla bardziej opłacalne w danym przypadku,
  • ukształtowanie terenu – należy uważać na wszelkie wgłębienia, w których może gromadzić się woda deszczowa (skutkować będzie to zalewaniem piwnic) oraz unikać terenów podmokłych,
  • bezpieczeństwo,
  • infrastrukturę okolicy.

Poza wszystkimi wyżej wymienionymi kryteriami, warto także wziąć pod uwagę własne odczucia i w dużej nimi kierować się właśnie nimi. W końcu to w miejscu, które wybierzecie spędzicie kolejne lata życia.

Regulamin korzystania z serwisu