Tymczasowa szkoła modułowa – Wygoda i funkcjonalność

Budynki modułowe są znanym i od lat stosowanym w budownictwie rozwiązaniem. Znamy je wszyscy z placów budowy, gdzie z powodzeniem służą jako tymczasowe biura. Jednak od pewnego czasu dokonała się swego rodzaju rewolucja i moduły zaczęły spełniać funkcje użytku publicznego: buduje się z nich sklepy, bary, a nawet… szkoły. Na czym polega ich fenomen?

Dlaczego

Odpowiedź jest bardzo prosta – technologia modułowa oferuje wszystko to, czego nie daje i nigdy nie da tradycyjne budownictwo: niskie koszty, możliwość łatwego i szybkiego powiększania lub zmniejszania powierzchni, łatwość w zmianie przeznaczenia budynku oraz – jakkolwiek fantastycznie to nie zabrzmi – mobilność. Jest to świetne rozwiązanie dla każdego, kto nie jest pewien, czy za kilka lat budynek będzie nadal potrzebny lub nie może wydać tak dużej kwoty, jak w przypadku budynku murowanego.

Powstaje zapewne pytanie – w takim „czymś” można tymczasowo, roboczo popracować na budowie, ale co więcej? Ta wątpliwość jest bardzo naturalna i uzasadniona, bo nam wszystkim budynki modułowe kojarzą się z brudnymi placami budowy, gdzie modułami były zawsze liche, małe kontenery z blachy falistej. Ten poziom wykonania to już jednak zamierzchła przeszłość – dzisiejsze budynki modułowe po złożeniu i wykończeniu w środku niczym nie odbiegają od standardu bogato wyposażonego i wykończonego budownictwa murowanego. Nie tylko mają kanalizację i ogrzewanie, ale również zabezpieczenia nieustępujące „normalnym”. Dlatego też ich zastosowanie stale się poszerza.

Użyteczność publiczna

Sklepy czy sezonowe (choć nie tylko) bary złożone z modułów stały się już stałym elementem dużych miast, a poza nimi – filie urzędów lub innych obiektów. Kwestią czasu było, aż powstanie z nich coś większego – i tak też się stało: w systemie modułowym zaczęto budować również szkoły publiczne. Zbudowanie takiej placówki jak przedszkole, szkoła czy biblioteka to dla samorządów spore wyzwanie. Dodatkowo w obecnych czasach nie da się przewidzieć, czy będzie ona za kilka czy kilkanaście lat jeszcze potrzebna, a budynek i wydatki na jego utrzymanie pozostaną takie same, niezależnie od ilości uczniów. Dzięki budowie modułowej te przeszkody przestają mieć znaczenie – szkołę można wybudować praktycznie dla każdej, nawet małej ilości uczniów i postawić ją w niemal każdym miejscu. Szkoła modułowa może też służyć jako budynek tymczasowy – przykładem takiej szkoły jest zbudowana w 2012 roku przez firmę Ramirent tymczasowa szkoła modułowa w Kazimierzu Dolnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu