tasmy-najezdniowe

W jakich sytuacjach stosowane są taśmy najezdniowe?

W przypadku czasowej zmiany organizacji ruchu niecelowe i ekonomicznie nieuzasadnione byłoby znakowanie jezdni trwałymi i kosztownymi oraz trudnymi do usunięcia farbami. Wskazane w takiej sytuacji jest znakowanie asfaltu w taki sposób, aby przed przywróceniem normalnego ruchu, tymczasowe linie poziome można by łatwo usunąć. Idealnym materiałem okazują się być tutaj samoprzylepne taśmy drogowe.

Charakterystyka drogowej taśmy samoprzylepnej

Każda powierzchnia drogowa, po której poruszają się samochody, jest poddawana bardzo dużym obciążeniom. Z tego też względu nawet tymczasowe oznakowania poziome muszą być w miarę trwałe, dlatego też samoprzylepne taśmy drogowe wykonywane są z takich materiałów, które wytrzymują intensywny ruch samochodowy. Jak dowiedzieliśmy się w firmie ANDROS z Redy, podłożem takiej taśmy jest bardzo cienka folia aluminiowa. Folia jest na górnej powierzchni pokrywana warstwą odblaskową oraz przeciwślizgową, a od dołu samoprzylepnym podkładem. Mimo że wszystkie takie taśmy są samoprzylepne, to w przypadku, gdy przewiduje się, iż taśma ma być położona na dłuższy czas, stosuje się dodatkowo specjalne kleje do jej mocniejszego przytwierdzenia. Jednakże niezależnie od sposobu położenia taśmy, z dodatkowym klejem czy bez niego, bardzo łatwo, dosłownie w jednej chwili można ją usunąć z jezdni bez pozostawiania jakichkolwiek widocznych śladów. Takie właściwości samoprzylepnej taśmy jezdniowej znakomicie ułatwiają wszelkie prace związane z inżynierią ruchu drogowego.

Zastosowania drogowej taśmy samoprzylepnej

Pod pojęciem inżynierii ruchu drogowego nie należy rozumieć wyłącznie prac budowlanych, ale także wszelkich innych działań wiążących się z organizacją ruchu oraz z jego czasowymi reorganizacjami. W przypadku prac drogowych sprawa jest jasna i dość często mamy okazję widywać nowe, najczęściej żółte taśmy wyznaczające tymczasowe pasy ruchu wszędzie tam, gdzie trwa jakaś uliczna przebudowa. Rzadziej natomiast mamy okazję widywać nowe, tymczasowe oznakowania poziome w przypadku wydarzeń specjalnych, niewiążących się z żadną budową. Z takimi sytuacjami mamy do czynienia najczęściej w przypadku szosowych wyścigów kolarskich, wyścigów samochodowych, biegów ulicznych, masowych imprez oraz przy organizacji uroczystości związanych z różnego rodzaju świętami, a także przy organizowaniu wizyt ważnych osobistości ze świata polityki. W każdym takim przypadku są współcześnie stosowane wyłącznie samoprzylepne taśmy drogowe do wyznaczania tymczasowych pasów i kierunków ruchów.

Regulamin korzystania z serwisu