Jakie wyróżniamy rodzaje kostki brukowej?

Kostka brukowa jest najpiękniejszym, a jednocześnie najbardziej wytrzymałym materiałem do budowy nawierzchni ciągów komunikacyjnych. Wykorzystywana jest chętnie do tworzenia ogrodowych ścieżek, jak również fantazyjnych podjazdów przed domami oraz dużych i bardzo mocno eksploatowanych parkingów. Przyjrzyjmy się bliżej temu niezwykłemu materiałowi.

Kostka brukowa charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością na nacisk i oddziaływanie czynników atmosferycznych – mówi specjalista z firmy ARKADIA  z siedzibą w Konstancinie pod Warszawą.

Jednocześnie materiał zachwyca niepowtarzalną estetyką, bogactwem kolorów i faktur, które umożliwiają tworzenie na nawierzchniach zachwycających kompozycji i mozaikowych wzorów.

Rodzaje kostki brukowej – materiały

Podstawowe rozróżnienie kostki brukowej zbudowano w oparciu o materiał, z którego została ona wykonana. Najpopularniejszym rodzajem jest kostka betonowa, która jest relatywnie niedroga i charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi. Betonową kostkę brukową wykorzystuje się do budowy podjazdów, parkingów i ścieżek.

Droższą odmianę stanowi kostka kamienna, wykonana z naturalnego materiału. Najczęściej spotykamy się z kostką brukową z granitu. Materiał ten jest wyjątkowo piękny, wytrzymały na ściskanie, a dodatkowo całkowicie mrozoodporny. Ze względu na wysoką estetykę i funkcjonalność, kostkę granitową stosuje się nie tylko na podjazdach, ale także na reprezentacyjnych tarasach i schodach wejściowych.

Dawniej jedyny, a dziś najrzadziej spotykany rodzaj kostki brukowej wykonuje się z kamienia polnego. Taki bruk ma niepowtarzalny styl, jednak wykonana z niego powierzchnia jest nierówna, a korzystanie z niej trudne. Bruk z kamienia polnego spotykamy dziś głównie w otoczeniu stylizowanych rezydencji i budynków zabytkowych.

Specyfika produkcji – drugi podział kostki brukowej

Kolejny podział kostki brukowej odnosi się do specyfiki produkcji materiału. I tak wyróżniamy 2 podstawowe odmiany kostki brukowej: przemysłową i szlachetną.

Przemysłowa kostka brukowa, nazywana jest też standardową i charakteryzuje się jednolitym kolorem oraz nieskomplikowanym kształtem (prostokąt lub klepsydra). Wykonuje się z niej chodniki i parkingi.

Szlachetna kostka brukowa ma znacznie większe walory estetyczne – występuje w rozmaitych kolorach i kształtach, a efekty te uzyskuje się w procesach dodatkowej obróbki, które zmieniają także inne właściwości materiału.

Szlachetna kostka brukowa o powierzchni płukanej wyróżnia się chropowatą powierzchnią, która z jednej strony podnosi walory estetyczne, przywodząc na myśl kamień naturalny, a z drugiej – nadaje powierzchni właściwości antypoślizgowych. Podobne właściwości prezentuje kostka o powierzchni łupanej.

Kostkę szlachetną o powierzchni postarzanej uzyskuje się metodą młoteczkowania, dzięki czemu wykonana z niej nawierzchnia przypomina stary bruk. Jeszcze inną odmianę stanowi kostka o powierzchni szczotkowanej, która przybiera porowatą strukturę.

Regulamin korzystania z serwisu