kategoria: Podłogi i schody

Wybór podłóg i schodów do budynków mieszkalnych czy przemysłowych jest nie lada wyzwaniem. Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę i od czego zacząć poszukiwania najlepszych rozwiązań? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych znajdziesz w zakładce Podłogi i schody na portalu ABC Budowy.

listwy lakierowane

Charakterystyka listew lakierowanych

Mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach. To powiedzenie doskonale odzwierciedla rolę detali w wykończeniu wnętrz. Przykładem niech będą listwy przypodłogowe. Ich główną rolą jest zabezpieczenie szczeliny dylatacyjnej przed kurzem i brudem. Potrafią jednak znacznie więcej. Odpowiednio wyprofilowane podkreślą styl w jakim zaprojektowane jest wnętrze, ochronią ścianę przed zabrudzeniem, a dodatkowo pomogą ukryć nieestetyczne kable elektryczne.

Schody wewnętrzne

Zasady doboru balustrad do schodów wewnętrznych

Balustrady to bardzo ważny element konstrukcji schodów, także tych wykonywanych w domach czy mieszkaniach. Idealna balustrada powinna być funkcjonalna, skutecznie zabezpieczając poruszających się po schodach przechodniów, a jednocześnie estetyczna, stanowiąc integralną całość aranżacyjną ze schodami oraz z resztą domowego wnętrza. O tym na co zwrócić uwagę przy doborze balustrady do wnętrz, piszemy dla Państwa poniżej.

drewniany parkiet

Zalety parkietu drewnianego

Drewniane podłogi to nieodłączny element tradycyjnej domowej aranżacji. Realizacje tego typu często kojarzą się nam z naturą i domowym ciepłem. Są też niezwykle trwałe i ładnie się prezentują. Czy oznacza to, że stare trendy wciąż wiodą prym? Owszem, choć nie do końca. Popularne dotychczas panele podłogowe coraz częściej konkurują z nowoczesnymi parkietami. Parkiet to materiał wykonywany z twardych gatunków drewna, takich jak dąb, buk, klon czy odmiany egzotyczne. Przyjmuje formę litych deszczułek z wyprofilowanym (najczęściej na wzdłużnych i czołowych krawędziach) fryzem połączenia wpust-wypust bądź też sklejonych kilku warstw drewna. To praktyczne rozwiązanie znajduje użytek w wielu pomieszczeniach domowych i obiektach publicznych. Jakie są zatem podstawowe zalety parkietów drewnianych? Serdecznie zapraszamy do lektury.

Jak ustalać wymiary schodów, by były wygodne i bezpieczne

Wchodzenie po schodach może okazać się całkiem niezłym treningiem – przy tej czynności zużywa się średnio siedem razy więcej energii, niż wtedy, gdy idziemy po płaskim terenie. Dla wielu osób to świetna alternatywa dla joggingu. Jednak projektując schody do swojego domu warto obmyślić je w ten sposób, by chodzenie po nich nie było uciążliwe. Sprawdźcie jak ustalać wymiary schodów.

metalowe stopnie schodowe

Zalety metalowych stopni schodowych

Metalowe schodnie stopowe spotykane są przede wszystkim w obiektach przemysłowych – np. fabrykach, przetwórniach, na pomostach i schodach technicznych przy danym obiekcie. Ich zastosowań jest bardzo wiele – oto kilka czynników, które sprawiają, że metal jest tworzywem wprost idealnym do tego typu rozwiązań.

Czym się kierować, wybierając legary do montażu desek tarasowych?

Dobrze dobrane i profesjonalnie położone deski tarasowe sprawiają, że spędzanie czasu na świeżym powietrzu to czysta przyjemność, a taras olśniewa i zachwyca. Warto jednak przemyśleć wybór nie tylko tych desek, które widać i po których stąpamy, ale także tych, które je podtrzymują – legarów. Czym się kierować przy wyborze legarów, na których spoczną deski tarasowe?

Zalety stosowania schodów prefabrykowanych

Schody prefabrykowane, wśród których możemy wyróżnić schody zabiegowe, łukowe i kręcone, można wykonywać w różnym stopniu wykończenia – pod okładzinę na budowie lub „na gotowo”. Tego typu schody posiadają odpowiednie zbrojenie i mają bardzo dokładne wymiary oraz zalane są jednorodną mieszanką betonową, dlatego ich wybór będzie lepszą opcją niż inwestycja w schody wylewane na budowie. Poniżej przedstawiamy pozostałe zalety stosowania schodów prefabrykowanych. Zapraszamy do lektury.

Charakterystyka schodów zabiegowych

Kiedy wybieramy schody wewnętrzne, zależy nam nie tylko na komforcie użytkowania, ale ważna jest dla nas również zajmowana przez nie powierzchnia. Istnieje wiele rodzajów schodów, które sprawdzają się w innych przestrzeniach. Najpopularniejsze są schody jednobiegowe, spiralne i zabiegowe. Możemy zdecydować się także na schody kręte na słupie lub schody kacze, które doskonale sprawdzają się w domach, w których miejsca na montaż schodów jest niewiele. Przygotowaliśmy krótki przegląd najpopularniejszych rodzajów schodów i dokładny opis schodów zabiegowych, którym warto się przyjrzeć.

Granit – cechy kamienia, sposoby wykorzystania

Granit należy do najtrwalszych materiałów i jednych z pierwszych materiałów wykorzystywanych w budownictwie. Obecnie koszt naturalnego kamienia jest wysoki, w związku z czym granit uważany jest za symbol luksusu. Przestrzeń, w której zostanie wykorzystany, nabiera prestiżowego charakteru. Co wyróżnia granit i gdzie się go obecnie wykorzystuje?

Podłoga z marmuru – dobry czy zły pomysł?

Podłoga z kamienia wygląda bardzo estetycznie, a ponadto jest wytrzymała. Niezależnie od tego, czy surowcem jest granit, bazalt, wapień czy marmur. W tym artykule przyjrzymy się trochę bliżej ostatniemu z wymienionych materiałów. Czy układanie podłogi z marmuru to dobry czy zły pomysł?

Regulamin korzystania z serwisu