listwy lakierowane

Charakterystyka listew lakierowanych

Mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach. To powiedzenie doskonale odzwierciedla rolę detali w wykończeniu wnętrz. Przykładem niech będą listwy przypodłogowe. Ich główną rolą jest zabezpieczenie szczeliny dylatacyjnej przed kurzem i brudem. Potrafią jednak znacznie więcej. Odpowiednio wyprofilowane podkreślą styl w jakim zaprojektowane jest wnętrze, ochronią ścianę przed zabrudzeniem, a dodatkowo pomogą ukryć nieestetyczne kable elektryczne.

Wspomniana wyżej dylatacja, to przestrzeń, pozostawiona celowo na styku podłogi i ścian, wokół całego pomieszczenia. Pełni niezwykle ważną rolę, zapobiega bowiem wybrzuszaniu się i pękaniu podłogi, która pod wpływem zmian wilgotności powietrza i temperatury w pomieszczeniu pracuje, rozkurczając się bądź pęczniejąc. Dotyczy to zwłaszcza posadzek drewnianych oraz wykonanych z paneli.  Nawet jednak posadzki ceramiczne powinny być zdylatowane, ulegają bowiem naprężeniom, między innymi pod wpływem siły nacisku,  w związku z czym nie powinny być kładzione do ściany „na styk”.

Funkcjonalizm i dbałość nie tylko o estetykę, ale również o łatwość zachowania higieny to przy wykańczaniu wnętrz podstawa.  Pozostawienie zatem niczym nieosłoniętego miejsca, w którym zbierałby się tylko brud i kurz, godziłoby w tę podstawę bardzo mocno. Z tej przyczyny, projektując dane pomieszczenie, powinniśmy dokładnie wymierzyć szerokość szczeliny dylatacyjnej, by móc dobrać przysłaniającą ją listwę przypodłogową.

Odporność na wilgoć

Nie do przecenienia jest też kwestia jakości surowca, z którego wykonana jest listwa.   Materiał, z jakiego się ją sporządza powinien być na tyle uniwersalny, by odpowiednio przygotowany, znajdował zastosowanie zarówno w pomieszczeniach suchych, jak wilgotnych.

Najbardziej wielozadaniowy pod tym względem jest MDF, czyli  Medium Density Fibreboard. Jednolita gęstość oraz skład surowca sprawiają, że nadaje sie doskonale do obróbki skrawaniem, dając możliwość uformowania dowolnego profilu.  Z kolei pokrycie go odpowiednim preparatem izolacyjnym czyni MDF odpornym na wnikanie wilgoci.

Metodyka zabezpieczania listew jest różna.  Przykładowo, listwy z MDF wykonane w prestige-decor po standardowym zabezpieczeniu przeciwwilgociowym,  malowane są białą farbą poliuretanową. Jeżeli interesuje nas jednak barwa mniej standardowa, indywidualnie dobrana pod kątem projektowanego wnętrza, istnieje możliwość dobrania dowolnego koloru z palety RAL czy NCS.

Wysokość listwy

We wnętrzach prywatnych nie jest to może tak mocno odczuwalne, jednak w obiektach, gdzie przewija się duża liczba osób, we wszelkiego rodzaju korytarzach i foyer, niezbędne jest zastosowanie listew wysokości przynajmniej 8cm -15cm, które zapewnią ścianom ochronę przed zabrudzeniem i obtłuczeniem. Chodzi nie tylko o przypadkowe uderzenia walizką, ale również o uszkodzenia które mogą powstać w trakcie sprzątania odkurzaczem, przejazdu wózka hotelowego lub zachlapania podczas mycia podsadzki mopem.

Warto również pamiętać, że lakierowane listwy przypodłogowe to nie tylko estetyczny awers, ale również użyteczny rewers.  Odpowiednio ukształtowany tył listew zostawia miejsce na klej montażowy oraz, co bardzo istotne zwłaszcza w przestrzeniach zaopatrzonych w spora liczbę sprzętu elektronicznego, daje miejsce na dyskretne poprowadzenie kabli, w odpowiednio podfrezowanym rowku.

Linia światła

Rozwiązaniem niezmiernie dekoracyjnym jest stosowanie listew zaopatrzonych w panele ledowe, bądź ukrywających inne oprawy świetlne.  Pozwala to zaaranżować piękne strefowe oświetlenie. Takie wykorzystanie linii listew sprawdza się zwłaszcza w przestrzeniach na stałe pozbawionych światła naturalnego, na przykład w długich ciągach korytarzowych hoteli czy biurowców.  Wszędzie tam, gdzie oprócz lamp sufitowych potrzebne jest stałe, dyskretne źródło światła.  Do takiego celu nadają się przede wszystkim listwy dość szerokie, pozwalające na zamontowanie ledowego profilu w sposób, w zasadzie niewidoczny.

Kropka nad „i”

Tak, jak wspomnieliśmy na początku, detal może decydować o finalnym charakterze wnętrza.  Niezbyt rozbudowane listwy o nowoczesnej formie, stanowią subtelne wykończenie wnętrza, delikatnie zarysowują linie pomieszczenia, nie przytłaczając go i nie skupiając niepotrzebnie uwagi.  Z kolei wyższe, o profilowanych kształtach harmonizują doskonale ze wnętrzami stylowymi i klasycznymi. Niezależnie, które z nich wybierzemy, będą przysłowiową kropkę nad „i”.

Regulamin korzystania z serwisu