Charakterystyka schodów zabiegowych

Kiedy wybieramy schody wewnętrzne, zależy nam nie tylko na komforcie użytkowania, ale ważna jest dla nas również zajmowana przez nie powierzchnia. Istnieje wiele rodzajów schodów, które sprawdzają się w innych przestrzeniach. Najpopularniejsze są schody jednobiegowe, spiralne i zabiegowe. Możemy zdecydować się także na schody kręte na słupie lub schody kacze, które doskonale sprawdzają się w domach, w których miejsca na montaż schodów jest niewiele. Przygotowaliśmy krótki przegląd najpopularniejszych rodzajów schodów i dokładny opis schodów zabiegowych, którym warto się przyjrzeć.

Schody jednobiegowe i spiralne

Schody jednobiegowe zajmują stosunkowo dużo miejsca, to najbezpieczniejsze rozwiązanie, jeśli po domu poruszają się małe dzieci. Prezentują się estetycznie i mogą wyglądać efektownie w dużych pomieszczeniach, jednak z pewnością nie zdecydujemy się na nie, jeśli liczy się dla nas każdy metr kwadratowy powierzchni. W mniejszych pomieszczeniach nie ma przestrzeni na tego typu schody, chyba że zdecydujemy się na zmniejszenie ich powierzchni, co nie jest jednak zalecane. Musimy wówczas podnieść wysokość stopni, a to zmniejsza komfort użytkowania i bezpieczeństwo. Stopień nie powinien być wyższy niż 16 cm. Schody spiralne najczęściej kojarzymy z poddaszami. Prezentują się efektownie i zajmują mało miejsca, kręcone schody wprowadzają do domu wrażenie lekkości. To alternatywa dla długich schodów jednobiegowych. Znajdziemy wśród nich konstrukcje stalowe, drewniane i aluminiowe. Od naszych indywidualnych preferencji zależy, czy będą to schody w tonie klasycznej elegancji, czy może w stylu nowoczesnym, z przeszkleniami i designerskimi akcentami.

Schody zabiegowe

Schody zabiegowe to konstrukcje, które zmieniają swój kierunek u podstawy. To rozwiązanie również pozwalające nam zaoszczędzić wolną powierzchnię użytkową. Schody zabiegowe największym powodzeniem cieszą się w domach średnich rozmiarów, choć pięknie prezentują się również w dużych domach – mówi nam przedstawiciel firmy STALEX z Czaplinka.

Schody zabiegowe projektowane są przez architektów przy najdłuższej ścianie, by w żaden sposób nie ograniczać swobody poruszania się, przemieszczania po pomieszczeniu, w którym schody się znajdują. To rozwiązanie dobre, wygodne i bezpieczne, jeśli po schodach poruszają się małe dzieci. Ciekawym rozwiązaniem są metalowe schody zabiegowe z szerokimi biegami. Biegiem schodów nazywamy szereg stopni połączonych ze sobą. Pomiędzy biegami znajdują się spoczniki międzypiętrowe (spoczniki na poziomie kondygnacji nazywamy piętrowymi). Metalowa konstrukcja schodów z drewnianą okładziną wpasowuje się w każde pomieszczenie, niezależnie od tego, w jakim stylu jest ono zaaranżowane. Jest to niewątpliwym atutem.

Regulamin korzystania z serwisu