Schody zewnętrzne z kamienia

Gdzie sprawdzą się schody z kamienia?

Kamień jest jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych w historii. Zarówno ze względu na powszechność występowania, jak i niezwykłą wytrzymałość. Jako dobry przykład, mogą posłużyć egipskie piramidy, które przetrwały wiele mileniów, w ekstremalnych pustynnych warunkach. Mimo kosmicznych technologii, jakie posiadamy, nadal chętnie wykorzystywany jest budownictwie, na przykład do budowy schodów.

Schody zewnętrzne do domu – przewaga granitu nad innymi materiałami

Zewnętrzne schody wykonane z granitu, to jedno z najlepszych możliwych rozwiązań. Porównując je z innymi materiałami, w naszej głowie pojawić się może obraz schodów wyłożonych płytkami. Nawet najlepiej położone kafelki, mogą zacząć odpadać już po pierwszej zimie, a przyczyn może być wiele: źle dobrany klej, wilgoć dostająca się przez fugi, zbyt krótki czas schnięcia. Te problemy nie występują przy zastosowaniu granitu. W szczególności, jeśli stopnie wykonane są z jednolitego bloku, wtedy po prostu nie ma co odpaść.

Rzadziej, ale jednak spotykanym zjawiskiem, są drewniane schody zewnętrzne. Tutaj przewaga kamienia jest ogromna. W przeciwieństwie do drewna jest to materiał praktycznie nienasiąkający wodą, do tego nie odbarwia się pod wpływem promieni słonecznych. Nawet najlepiej impregnowane i pielęgnowane drewno, wymaga szlifowania i ponownego malowania – a to dodatkowy koszt, poświęcony czas i niepotrzebny bałagan.

Pozostańmy na zewnątrz – schody w ogrodzie

Schody z kamienia prowadzące do naszego domu to jedno, natomiast równie pięknie mogą prezentować się w ogrodzie. Bo ogród, to nie tylko piękne kwiaty, krzewy, czy kącik z huśtawką. Jego ozdobą mogą być właśnie schody wykonane z kamienia: Oprócz omówionego granitu, często wykonywane są z:

  • piaskowca, 
  • kamienia łupanego,
  • kostki kamiennej.

Interesującym pomysłem, może być wykonanie schodów i innych elementów ogrodu, z tego samego rodzaju kamienia: grill, skalniak, czy wnęki na donice z kwiatami. 

Wewnętrzne schody marmurowe 

Marmur jest nieco bardziej delikatnym materiałem od granitu, dlatego rekomenduje się jego użycie wewnątrz budynku. Mogą one stanowić o charakterze wnętrza oraz nadać mu pazur. W przypadku lokalizacji w salonie lub holu mogą być jego wizytówką i prestiżową ozdobą. Ze względu na mnogość wzorów i odcieni kamienia, wpasują się doskonale zarówno do surowego skandynawskiego wnętrza, jak i ciepłej aranżacji w połączeniu z drewnem. Jasne lub nawet białe marmurowe schody znajdujące się w ciemniejszej strefie domu, mogą dodatkowo wpłynąć na jego rozjaśnienie. Jak wiadomo – biały kolor odbija światło – dlatego właśnie refleksy i odbicia od nich wywołają wspomniany efekt. Do tego są niezwykle łatwe w utrzymaniu ciepła woda i delikatny mop, wystarczą, aby prezentowały się jak na zdjęciu z katalogu.

-Należy pamiętać, aby nie stosować detergentów, ponieważ mogą one uszkodzić marmur. Mowa szczególnie o tych na bazie chloru i kwasu. – radzi przedstawiciel firmy kamieniarskiej Paddy z Krakowa.

Pora obalić mit: „Schody kamienne to schody śliskie”

Obalenie mitu, należy rozpocząć od faktu, że faktycznie wypolerowane kamienne schody mogą być śliskie, tak samo, jak oblodzone czy mokre. Jednak istnieją metody, które pozwolą podnieść poziom szorstkości stopni. Jednym z nich, jest zastosowanie pasków antypoślizgowych, mające przeważnie kilka cm szerokości. Inne rozwiązanie to piaskowanie nadające chropowatą teksturę kamienia – jest to proces, w którym możemy stworzyć interesujące wzory, będące ciekawą ozdobą. Trzecim najczęściej stosowanym zabiegiem, jest płomieniowanie, czyli działanie wysoką temperaturą na wierzchnią warstwę bloku, dzięki czemu podobnie jak w poprzednich przykładach, podnoszona jest jego przyczepność.

Regulamin korzystania z serwisu