podkład pod panele podłogowe

Izomaty. Czym są i jak działają?

Jeżeli decydujemy się na samodzielne ułożenie podłogi w swoim domu, koniecznie musimy pamiętać o tym, że oprócz wybrania odpowiedniego pokrycia podłogi (w przypadku samodzielnego układania zazwyczaj są to panele podłogowe), trzeba pamiętać także o dobrze dobranych do nich izomatach, czyli matach izolacyjnych. Dzięki nim układana przez nas podłoga będzie miała zapewnioną odpowiednią izolację akustyczną i izolację termiczną. Jakie rodzaje podkładów pod panele podłogowe wykorzystuje się najczęściej?

O czym trzeba pamiętać wybierając odpowiedni podkład pod panele odłogowe?

Wybierając odpowiedni podkład po panele podłogowe trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na jego grubość oraz na jego porowatość. Podkład na pewno nie może być zbyt gruby, ponieważ wtedy w trakcie użytkowania ułożonej podłogi będzie się ona mogła na nim uginać. Wybierając najlepsze izomaty warto jest również spojrzeć na to, czy mają one odpowiednia porowatość. Im większa porowatość, tym układane przez nas panele podłogowe będą miały też lepszą izolację akustyczną.

Maty naturalne: korkowe i płyty ekologiczne

Jednym z najczęściej wybieranych przez klientów rodzajem podkładu pod panele podłogowe są maty korkowe. Jest to całkowicie naturalny rodzaj izomaty, której największą zaletą jest możliwość zapewnienia doskonałej izolacji akustycznej. Mata korkowa jest wykonana z kory dębu korkowego. Na takich podkładach nie przenoszą się drgania na podłodze. Maty korkowe także bardzo dobrze tłumią wszystkie dźwięki. Oprócz tego są także bardzo ciepłe, tzn. że zapewniają dobrą izolację termiczną. Ich dodatkowym atutem jest to, że odznaczają się całkowitym brakiem absorpcji wilgoci.

Innym rodzajem naturalnych podkładów są płyty ekologiczne. Tego rodzaju maty mogą mieć grubość od 4 do 7 mm i doskonale wyrównują wszelkie niedoskonałości podłoża. Płyty ekologiczne mają charakterystyczny zielony lub brązowy kolor. Dzięki dużej porowatości zapewniają bardzo dobrą izolację akustyczną, znacznie również poprawiają izolację termiczną układanej podłogi. Wadą płyt ekologicznych jest jednak to, że są one podatne na działanie wilgoci, dlatego też, jeżeli chcielibyśmy je użyć, koniecznie należy także dodatkowo zastosować folię paraizolacyjną.

Maty kwarcowe

Bardzo dobrym rodzajem podkładu pod panele podłogowe są maty kwarcowe. Jest to bardzo dobre rozwiązanie przede wszystkim, jeśli planuje się ułożenie paneli podłogowych na ogrzewaniu podłogowym. Maty kwarcowe odznaczają się bowiem dużą gęstością oraz niskim oporem cieplnym, dzięki czemu są w stanie zapewnić dobrą wydajność ogrzewania. Oprócz tego maty kwarcowe wykazują także dużą wytrzymałość na obciążenia mechaniczne. Zazwyczaj nawet zmieniając panele podłogowe, mata kwarcowa może pozostać taka sama jak wcześniej i nie trzeba jej wymieniać na nową. Dużym atutem mat kwarcowych jest także ich uniwersalność. Podkłady te doskonale się nadają jako izomaty zarówno pod panele podłogowe, jak i pod np. deski trójwarstwowe.

Maty polistyrenowe XPS

Ostatnim rodzajem chętnie stosowanych jako izomaty podkładów pod panele podłogowe są maty z polistyrenu XPS.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z firmy Olex w Poznaniu, która jest cenionym w regionie sprzedawcą materiałów budowlanych i wykończeniowych: Podkłady polistyrenowe charakteryzują się możliwością zapewnienia zarówno dobrej izolacji akustycznej, jak i dobrej izolacji termicznej. Maty XPS mogą mieć grubość od 3 do nawet 7 mm, dzięki czemu można je łatwo ułożyć nawet na nie do końca równym podłożu.

Dużym atutem mat polistyrenowych XPS jest też to, że charakteryzują się dużą odpornością na działanie wilgoci, dzięki czemu bez problemu można je ułożyć także przy ogrzewaniu podłogowym. Dodatkowym atutem mat polistyrenowych jest także ich niska cena.

Regulamin korzystania z serwisu