Kamienne schody

Jaki kamień wybrać na schody?

 Schody w domu są tym elementem, który spina ze sobą mniejsze fragmenty przestrzeni. To samo można powiedzieć o schodach zewnętrznych – łączą przestrzeń publiczną  prywatną. Zawsze świadczą o poczuciu estetyki właściciela domu, obojętne w jakim stylu są zaprojektowane. Na schody nadaje się praktycznie każdy materiał. Wybór zależy od osobistych preferencji urządzającego dom. Ostatnimi czasy częstym wyborem są schody kamienne.

Kamień jako materiał na schody

Kamień na pierwszy rzut oka wydaje się materiałem zbyt ciężkim, a nawet topornym. Jednak patrząc na nowoczesne stylizacje, dochodzi się często do wniosku, że nie zawsze kamienne schody muszą przytłaczać. Dawniej z kamienia tworzona ciężkie pałacowe lub świątynne schody i do takiego widoku wszyscy są przyzwyczajeni. Jednak dziś z kamienia można tworzyć lekkie, minimalistyczne konstrukcje, które nie sprawiają ponurego wrażenia. Na dodatek nikt nie jest skazany na szarobury kolor. Większość kamiennego materiału, to piękne barwy i wzory.

Kamień naturalny to przede wszystkim odporność, trwałość i przebogata kolorystyka. Materiał, z którym pracujemy, pochodzi z całego świata. Najróżniejsze rodzaje skał i domieszek tworzą ciekawe barwy i wzory. Kamienne elementy w domu, takie jak schody czy parapety, to niewątpliwie znak elegancji i dobrego gustu – wyjaśnia przedstawiciel firmy ROCKART, która zajmuje się projektowaniem wystrojów z udziałem kamienia naturalnego.

Najpopularniejsze materiały na schody

Niewątpliwie najlepszym materiałem na schody jest marmur. Występujący w wielu kolorach i wzorach, może być prawdziwą ozdobą wnętrza. Można go bez końca polerować, a on staje się coraz bardziej efektowny. Niestety jest wrażliwy na przebarwienia, zwłaszcza jeśli chodzi o kontakt z kwasami z owoców, dlatego uważnie trzeba wybierać środki do konserwacji.

Na schody z kamienia często też wybiera się granit. Schody z tego kamienia są praktycznie niezniszczalne. Na dodatek ten kamień bardzo łatwo się czyści – wystarczy tylko woda i zwykły środek czyszczący. Natomiast szeroki wybór odcieni tego kamienia pozwala tworzyć ciekawe aranżacje we wnętrzu.

Oczywiście nikt nikomu nie zabrania użyć innego rodzaju kamienia do budowy schodów. Mogą to być na przykład wyjątkowo piękne onyksy pakistańskie, występujące w bogatej gamie odcieni, które czasem tworzą ciekawe układy plam i kolorowych smug. Wszystko zależy od inwencji projektanta i dostępnych środków finansowych.

Zalety i wady kamiennych schodów

Niezaprzeczalną zaletą kamiennych schodów jest ich niezniszczalność. Dużym plusem jest łatwość czyszczenia. Wadą może być wysoka cena, jednak ich elegancja i uroda jest dobrą rekompensatą. W samej fazie użytkowania trzeba zwrócić też uwagę na fakt, że tego typu schody są zawsze chłodne, co może być przyjemne latem, ale niekoniecznie zimą. Wtedy warto położyć na stopnie kawałki przyklejanej wykładziny.

Regulamin korzystania z serwisu