Jakie deski nadają się na ogrzewanie podłogowe?

W Europie Zachodniej od wielu lat podłogi drewniane są układane na systemach ogrzewania podłogowego. W Polsce trend ten jest też coraz bardziej widoczny, ale wciąż panuje wiele błędnych przekonań z tym związanych. Zdaniem wielu osób drewno to naturalny izolator, który do ogrzewania podłogowego się nie nadaje. Jak więc wybrać odpowiednie deski pod ogrzewanie podłogowe?

Niski opór cieplny

Eksperci radzą wykorzystywać w tym przypadku deski o niskim oporze cieplnym i odpowiedniej konstrukcji. Najlepiej postawić na deski warstwowe, które są stabilne, a tym samym mniej narażone na rozsychanie się i powstawanie szczelin. Dobrze zamontowany parkiet efektywnie ogrzewa pomieszczenie, ale nie rozsycha się. Spore znaczenie ma także gatunek zastosowanego drewna. Jeśli zastosowane zostanie bowiem drewno o dużym współczynniku kurczenia, w okresie grzewczym na podłodze pojawić się mogą duże szpary. Lepiej więc zainwestować w drewno o dobrej higroskopijności i niskim współczynniku skurczu. Zdecydowanie warto również zamówić deski i montaż w firmie, która ma doświadczenie w tej kwestii – jedną z takich firm jest przykładowo zakład Złoty Sęk.

Drewno polskie czy egzotyczne?

Najczęściej w tym przypadku stawia się na dąb i gatunki egzotyczne o parametrach zbliżonych do drewna dębowego. Wówczas spore znaczenie ma ustawienie odpowiednich parametrów na piecu w okresie grzewczym. Poza tym na systemy ogrzewania podłogowego nie należy nigdy montować desek podłogowych o bardzo wysokim współczynniku skurczu. Na tym jednak lista elementów do sprawdzenia się nie kończy. Przed montażem parkietu warto zadbać o odpowiednie przygotowanie posadzki, a więc wygrzanie wylewki, aby osiągnąć wymaganą dla podłoży betonowych wilgotność.

Montaż desek podłogowych przy ogrzewaniu podłogowym

Przed rozpoczęciem montażu podłogi drewnianej posadzka z ogrzewaniem podłogowym musi przejść proces wygrzewania w celu usunięcia śladowych resztek wilgoci. Kilkanaście dni przed rozpoczęciem montażu należy ustawić ogrzewanie podłogowe na temperaturę 21° C i rozpocząć proces wygrzewania. Po okresie wygrzewania i uzyskaniu optymalnych parametrów posadzki można przystąpić do montażu. Bezwzględnie należy stosować środki z jednego systemu w celu zapewnienia zgodności gruntu i kleju. Po zakończeniu montażu temp. 21° C utrzymujemy jeszcze przez okres 48 godzin, a następnie możemy w instalacji podnosić temperaturę o 1-2 stopnie dziennie, jednak do nie wyższej niż 26° C. Aby cieszyć się pięknem podłóg drewnianych przez długie lata, należy przez cały rok utrzymywać temperaturę w pomieszczeniach 21° C oraz wilgotność względną 45 – 60%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu