Rodzaje posadzek

Stąpamy po niej co dnia, spoczywają na niej niekiedy ciężkie meble i sprzęty. Stanowi podstawę dla wszystkiego, co mamy w domu, oraz dla nas samych. Posadzka. Inwestycja na lata. Oczywista sprawa to to, że powinna być wytrzymała, tak aby długo zachowywała funkcjonalność. Ale oprócz tego musi być też piękna! Jakie rodzaje posadzek wyróżniamy? Czym się cechują?

Typy posadzek – charakterystyka

Posadzka to wierzchnia wykończeniowa warstwa podłogi. Jej przeznaczenie może być rozmaite. Inne są oczekiwania wobec podłogi domowej, a inne wobec przemysłowej. W związku z tym wyróżniamy kilka typów oraz podtypów posadzek: bezspoinowe, spoinowe, mozaikowe, żywiczne.

Posadzki bezspoinowe powstają z jednego spójnego elementu. Może to być glina, beton, cement, gips, ale też wykładzina. Posadzki spoinowe są przeciwieństwem  bezspoinowych. Składają się z wielu połączonych ze sobą elementów, takich jak: płytki, panele, deski. Posadzki mozaikowe składają się niewielkich elementów kamiennych lub ceramicznych. Najczęściej po ułożeniu stanowią wielobarwny wzór. Pełnią funkcję wybitnie estetyczną. Posadzki żywiczne wykonuje się z mieszaniny żywic oraz kruszywa. Ze względu na parametry techniczne doskonale sprawdzają się jako posadzki przemysłowe. Są odporne na ścieranie, zalanie, urazy mechaniczne, a ponadto łatwo barwi się je na dowolny kolor.

Walory estetyczne i użytkowe posadzek

To, na jaki typ posadzki się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od tego, czy jej przeznaczenie jest mieszkaniowe czy przemysłowe. W domach i mieszkaniach częściej widujemy posadzki spoinowe, drewniane lub imitujące drewno, ewentualnie ceramiczne, jeżeli podłoga jest narażona na kontakt z wodą. Decyzja taka jest podyktowana względami estetycznymi. Nie są one jednak brane pod uwagę tak mocno, gdy poszukujemy posadzki przemysłowej. Fabryki i parkingi nie potrzebują podłóg pięknych, lecz odpornych na obciążenia, wibracje, wycieranie, wilgoć oraz chemię. Dlatego tam stosuje się np. posadzki betonowe, które, choć nie są piękne, potrafią sprostać wysokim wymaganiom technicznym. Różnego typu posadzki przemysłowe oferuje firma Planbet.

W przypadku zarówno posadzek przemysłowych, jak i tych, po których stąpamy w domach, ważne jest to, aby nie przyjmowały zbyt łatwo zabrudzeń, a ich konserwacja była jak najprostsza. Wybierając posadzkę, warto zwrócić szczególną uwagę na to, ile czasu będzie zabierało dbanie o to, aby wyglądała efektownie i nie traciła właściwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu