Rodzaje schodów wewnętrznych

Schody wewnętrzne są niezbędnym elementem architektonicznym budynków o więcej niż jednej kondygnacji. Ich zadaniem jest umożliwianie komunikacji pomiędzy piętrami. Często są też atrakcyjną dekoracją wnętrza domu. Aby zapewniały komfort i dobrze prezentowały się w otoczeniu, konieczny jest wybór właściwego typu konstrukcji. Do dyspozycji są schody kacze, zabiegowe, kręcone i wiele innych.

Konstrukcja schodów i jej znaczenie w aranżacji wnętrza

Schody wewnętrzne przede wszystkim mają zapewniać komunikację pomiędzy piętrami lub też umożliwiać wejście na strych. Budowa takiej konstrukcji wiąże się z wykorzystaniem znacznej ilości miejsca na każdej kondygnacji. To z kolei oznacza, że poszczególne pomieszczenia czy korytarze będą mniej funkcjonalne, a ich przestrzeń się zmniejszy. Wyjątkiem są schody betonowe umieszczone w klatce schodowej, którą specjalnie zaprojektowano w bryle budynku. Różnorodność konstrukcji schodów pozwala na dopasowanie takiego modelu, który w najmniejszym stopniu zakłóci układ funkcjonalny wnętrza domu. Innym ważnym aspektem jest bezpieczeństwo. Często obecność małych dzieci czy osób starszych o ograniczonej sprawności wymaga rezygnacji z pięknych schodów kręconych na rzecz komfortu, jaki zapewni konstrukcja zabiegowa. Te dwa czynniki oraz wystrój i styl wnętrza decydują o wyborze właściwych schodów.

Typy konstrukcji schodów wewnętrznych

Schody wewnętrzne różnią się zarówno konstrukcją nośną, jak i kształtem czy układem stopni. W ofercie firmy Stalex z Czaplinka znajdują się modele zabiegowe, kręte na słupie oraz kacze. Każdy z nich zajmuje stosunkowo małą przestrzeń i charakteryzuje się solidną, ale lekką wizualnie bryłą. Nie są to jedyne modele schodów wewnętrznych, jakie można wybrać do domu. W ofercie producentów i wykonawców można spotkać kilka innych propozycji.

  • Schody jednobiegowe – charakteryzują się masywną konstrukcją jednym bokiem przylegającą do ściany. Stopnie są regularne, o jednakowej szerokości, ułożone równolegle jeden nad drugim. Taki model zajmuje sporo miejsca, dlatego sprawdza się w samodzielnej klatce schodowej lub w salonie czy holu o dużej powierzchni. Zaletami schodów jednobiegowych są ich wysoka stabilność i bezpieczeństwo.
  • Schody dwu- i trójbiegowe – są rozwiązaniem typowym dla klatek schodowych w zbiorowym budownictwie. W pierwszych ciągi stopni są ulokowanie równolegle obok siebie, przy czym jeden biegnie w górę, a drugi w dół. W schodach trójbiegowych układ ciągów przypomina obramowanie czworokąta. Są one kosztowne i wymagają dużej liczby elementów wykończeniowych.
  • Schody kręcone – widziane od góry przypominają wachlarz rozłożony do kształtu pełnego koła. Stopnie biegną spiralnie w górę wokół centralnego słupa, który jest mocowany do stropu i podłogi. Zaleta takiej konstrukcji jest mała przestrzeń, którą zajmują. Są tez stosunkowo tanie, a lekka forma nie dominuje w aranżacji wnętrza. Do wad schodów kręconych można zaliczyć niski poziom bezpieczeństwa. Nierówna szerokość stopni wymaga umiejętności chodzenia po nich.
  • Schody zabiegowe – konstrukcją przypominają modele dwubiegowe, z tym że w miejscu zmiany kierunku, w którym zwykle znajduje się spocznik, umieszcza się kilka stopni w formie łuku.
  • Schody dywanowe – wyróżniają się ciekawą, dekoracyjną formą, która sprawia wrażenie zawieszonej w powietrzu. Mocowanie wykonuje się jedynie przy podłodze i w górnej części konstrukcji. Stopnie nie są niczym podparte i nie ograniczają ich żadne ściany. Ich dodatkowym zabezpieczeniem może być barierka.
  • Schody wachlarzowe – wymagają znacznej ilości miejsca i zazwyczaj są montowane w dużych, przestronnych holach. Ich konstrukcja przypomina spływającą po łuku wstęgę, ułożoną wokół centralnego otworu, który biegnie od podłogi parteru do stropu najwyższej kondygnacji. Takie schody wewnętrzne są bardzo eleganckie i doskonale prezentują się w stylowych aranżacjach.
  • Schody kacze – zajmują bardzo mało miejsca i nie wymagają tworzenia otworu
    w stropie. Mogą przyjmować różne formy, od kręconych po jednobiegowe. Charakteryzuje je kształt stopni – szerokich z jednej strony i wąskich z drugiej. Są one montowane naprzemiennie – tak, że podczas schodzenia można zawsze stawać na szerokiej stronie. Ze względu na niski poziom bezpieczeństwa takich schodów wykorzystuje się je w miejscach o małym natężeniu ruchu.

Poszczególne konstrukcje mogą być modyfikowane, łączone ze sobą oraz uzupełniane barierkami. Są też wykonywane z różnych materiałów, począwszy od rozmaitych gatunków drewna, metale, do solidnego betonu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu