Schody z kamienia – ważny element architektury ogrodowej

Schody w ogrodzie to nie tylko funkcjonalny element architektoniczny, ale także element dekoracyjny, który powinien być wpasowany w kompozycję przestrzeni. Schody ogrodowe mogą być zbudowane z różnych materiałów – od drewna po betonowe płyty prefabrykowane. Najczęściej jednak decydujemy się na schody z kamienia naturalnego, ponieważ tego typu konstrukcja pięknie łączy się w całość z ogrodową roślinnością i tworzy przyjemny dla oka klimat.

Jak projektujemy i wykonujemy schody z kamienia?

Schody to konstrukcja, która pozwala nam w bezpieczny i wygodny sposób pokonywać różnice wysokości. W każdym podstawowym podręczniku dla architektów i budowlańców spotkamy się z prostą formułą, jakie wymiary powinny mieć schody wg obowiązujących norm:

  • 2h + s = (61-65) cm, gdzie h to wysokość, a s – głębokość.

Nie zawsze jednak zależy nam na tym, by stopnie ogrodowe miały wymiary zbliżone do tych w standardowych schodach domowych i nie musimy się tego obawiać. Schody w ogrodzie nie muszą spełniać restrykcyjnych norm PN-EN. Architekt z powodzeniem może zaprojektować dla nas schody bardziej „płynne”, niższe i głębsze, które będą wyglądały jak bardzo łagodne zbocze. Jeśli chodzi o budowę schodów, niezależnie od używanego materiału, schody budujemy zawsze od dołu. Podłoże pod stopnie powinno być odpowiednio zagęszczone, a pod każdy stopień wykonujemy wykop o odpowiednim wymiarze. Schody z kamienia naturalnego najlepiej układać na wyrównanej warstwie podsypki z cementu i piasku. A z jakiego kamienia budujemy ogrodowe schody? Czy zawsze musi być to popularny granit i bazalt? – Oczywiście, że nie. Doskonałym przykładem na rozwiązanie alternatywne jest nasz rodzimy łupek.

Dolnośląski łupek naturalny – charakterystyka

Łupki to skały o coraz bardziej cenionych walorach dekoracyjnych. Ich cechy jakościowe są związane z genezą – wykształceniem teksturalnym składników mineralnych, czy sposobie ich ułożenia. W Polsce wydobywany jest wyjątkowo atrakcyjny łupek szarogłazowy w dolnośląskim Jenkowie. Łupek szarogłazowy, jak wskazuje nazwa, najczęściej jest szary lub szaro-oliwkowy, a po zwietrzeniu przybiera żółto-rdzawą lub brunatnawą barwę. Składniki mineralne łupka szarogłazowego to przede wszystkim kwarc, albit, serycyt, a dodatkowo muskowit, biotyt, chloryt oraz tlenki żelaza. Jak wykazują badania petrofizyczne skał pochodzących z kopalni w Jenkowie, mogą być one stosowane jako kamień łupany (klasa IV lub V), kamień na mur, elewację, kamień na kaskady wodne i do wzmacniania brzegów sadzawek, kamień na taras, kamień do wykładania nawierzchni ścieżek i chodników, a także kamień do budowy schodów ogrodowych. Trzeba zaznaczyć, że elementy z kamienia powinny być odpowiednio wyselekcjonowane – do budowy omawianych przez nas kamiennych schodów ogrodowych najlepiej sprawdzą się płyty o dwóch równoległych krawędziach i możliwie równej płaszczyźnie.

Regulamin korzystania z serwisu