Jak ustalać wymiary schodów, by były wygodne i bezpieczne

Wchodzenie po schodach może okazać się całkiem niezłym treningiem – przy tej czynności zużywa się średnio siedem razy więcej energii, niż wtedy, gdy idziemy po płaskim terenie. Dla wielu osób to świetna alternatywa dla joggingu. Jednak projektując schody do swojego domu warto obmyślić je w ten sposób, by chodzenie po nich nie było uciążliwe. Sprawdźcie jak ustalać wymiary schodów.

Wygodny kąt nachylenia

Projektując schody do domu możemy wybierać spomiędzy wielu kształtów i wzorów. Ich bogata oferta sprawia, że obecnie schody nie są tylko funkcjonalnym elementem konstrukcji, ale też ważną dekoracją, która nadaję wnętrzu charakter lub podkreśla jego styl. Jednak wybierając schody należy kierować się nie tylko ich wyglądem, ale przede wszystkim zwracać uwagę na to, by były wygodne w użytkowaniu oraz bezpieczne.

Najbardziej korzystne nachylenie biegu schodów, ze względów psychologicznych, wynosi od 24 do 30 stopni. Należy pamiętać, że najmniej wysiłku kosztuje nas pokonywanie schodów o nachyleniu wynoszącym 24 stopnie. Takie schody buduje się we wszystkich teatrach świata, w tym przede wszystkim w rewiowych, w których tancerze często wykonują na nich układy choreograficzne  – tłumaczy ekspert reprezentujący firmę DOMSCHOD.

Schody – jakie powinny mieć wymiary?

Schody składają się ze stopni, z których każdy posiada płaszczyznę pionową i poziomą. Do określenia wielkości stopnia konieczne jest podanie jego wymiarów, a mianowicie szerokości i wysokości.

Grupa stopni ustawiona w szeregu określana jest jako bieg schodów. W domach jednorodzinnych liczba schodów w biegu przeważnie zawiera się w przedziale 3-18. Aby mieszkańcy mogli komfortowo się po nich poruszać, trzeba dostosować je do wielkości przeciętnego kroku człowieka.

Aby sprawdzić czy schody są ergonomiczne, trzeba obliczyć wartość 2h+s (h=wysokość stopnia, s=szerokość stopnia). Schody można uznać za wygodne wtedy, gdy wynik tego obliczenia zawiera się w przedziale 60-65cm.

Można to zobrazować za pomocą drabiny. Jeżeli postawimy ją stromo – mamy wysokie stopnie ale krótkie. Natomiast jeżeli będziemy ją obniżać stopnie stają się niższe ale szersze /głębsze/ i wchodzimy do góry wygodniej. Warto pamiętać, że wzrost wysokości poszczególnych stopni wiąże się bezpośrednio ze zmniejszeniem ich szerokości i odwrotnie. Przyjmuje się, że najlepsza szerokość stopni wynosie 29-30cm, a wysokość 15-17cm.

Niestety schody o takich parametrach zajmują bardzo dużo miejsca. Dlatego projektując schody musimy uwzględnić ilość posiadanego miejsca na schody i ich ergonomię.

Poruszanie się po schodach węższych, niż 25 cm i wyższych, niż 19cm uznaje się za utrudnione.

Bezpieczeństwo

Wygodne i bezpieczne schody to również takie, których wszystkie stopnie mają jednakową wysokość. Warto tego dopilnować, ponieważ właśnie w tej kwestii najłatwiej o błędy konstrukcyjne (różna wysokość stopni to najczęstsza występująca wada w projektowanych schodach).

Regulamin korzystania z serwisu