Zalety ogrzewania podłogowego

O wyborze systemu ogrzewania podłogowego najlepiej zdecydować już na etapie planowania budowy domu, nic więc dziwnego, że wiele osób się waha i ostatecznie wybiera znane, sprawdzone rozwiązania. Pod wieloma względami jednak ogrzewanie podłogowe bije tradycyjne grzejniki na głowę, dlatego też rozwiązanie to staje się mimo wszystko coraz częściej wybierane. Co ma wpływ na tę popularność?

Komfort i oszczędności

Po pierwsze, ogrzewanie podłogowe istotnie poprawia komfort osób przebywających w danym pomieszczeniu. To, że cieplej nam w stopy, podczas gdy w okolicach głowy temperatura jest nieco niższa, ma niebagatelne znaczenie dla naszego samopoczucia. Poza tym ciepło oddawane jest całą powierzchnią podłogi, a nie tylko w niektórych miejscach, jak to się dzieje w przypadku np. klasycznych kaloryferów. Nie tworzą się więc strefy mniej i bardziej nagrzane, tymczasem przechodzenie pomiędzy nimi nawet podświadomie możemy odbierać jako mało przyjemne.

– Warto zaznaczyć, że komfort wynikający z dogrzania w różnym stopniu poszczególnych części ciała pozwala na nieodczuwalne ostatecznie obniżenie temperatury w całym pomieszczeniu nawet o 2 st. C – dodaje przedstawiciel montującej inteligentne systemy grzewcze firmy Andre-Tech. To zaś podnosi w tymże pomieszczeniu poziom wilgotności względnej (a tym samym dodatkowo wpływa korzystnie na samopoczucie), jednocześnie obniżając koszty zużycia energii aż o 12 proc. rocznie.

Lepsza jakość powietrza

Kolejne oszczędności może przynieść podłączenie systemu ogrzewania podłogowego do pompy ciepła. Jest ono możliwe, ponieważ czynnik przepływający przez przewody takiego systemu ma stosunkowo niską temperaturę. W miejscu oddawania ciepła wynosi ona 22-26 st. C, tymczasem zwykły grzejnik potrafi osiągnąć nawet 60 st. C, co z jednej strony stwarza ryzyko przypiekania osiadającego na nim kurzu, a z drugiej – wzmaga niekorzystną cyrkulację powietrza, która sprawia, że kurz ten krąży po pomieszczeniu. To dlatego właśnie ogrzewanie podłogowe polecane jest szczególnie dla alergików.

Estetyka

Ostatnią, ale dla wielu osób wcale nie najmniej ważną z kluczowych zalet ogrzewania podłogowego jest poszerzenie możliwości aranżacji wnętrz. Do zagospodarowania pozostaje więcej miejsca, przeznaczonego w innym wypadku dla grzejników. Rozwiązany zostaje też potrafiący spędzać sen z powiek niektórym projektantom problem takiego ustawienia czy też obudowania kaloryferów, aby zachowały swą funkcję, ale jednocześnie były możliwie estetyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu