drewniany parkiet

Zalety parkietu drewnianego

Drewniane podłogi to nieodłączny element tradycyjnej domowej aranżacji. Realizacje tego typu często kojarzą się nam z naturą i domowym ciepłem. Są też niezwykle trwałe i ładnie się prezentują. Czy oznacza to, że stare trendy wciąż wiodą prym? Owszem, choć nie do końca. Popularne dotychczas panele podłogowe coraz częściej konkurują z nowoczesnymi parkietami. Parkiet to materiał wykonywany z twardych gatunków drewna, takich jak dąb, buk, klon czy odmiany egzotyczne. Przyjmuje formę litych deszczułek z wyprofilowanym (najczęściej na wzdłużnych i czołowych krawędziach) fryzem połączenia wpust-wypust bądź też sklejonych kilku warstw drewna. To praktyczne rozwiązanie znajduje użytek w wielu pomieszczeniach domowych i obiektach publicznych. Jakie są zatem podstawowe zalety parkietów drewnianych? Serdecznie zapraszamy do lektury.

Parkiet drewniany, czyli sprawdzona inwestycja

Zakup profesjonalnego drewnianego parkietu to doskonała inwestycja dla estetów i zwolenników praktycznych rozwiązań. Parkiet jest materiałem naturalnym, przyjaznym i dość ekskluzywnym. Wymaga nieco większych nakładów finansowych, choć są one tylko pozorne. Podłoga służy bowiem przez lata (nawet kilkadziesiąt!) i eksponuje swoje piękno, nie sprawiając żadnych problemów konserwacyjno-eksploatacyjnych. Istotną wartością użytkową parkietów są ich właściwości izolacyjne. Chodzi zarówno o doskonałą izolację termiczną, jak również izolację akustyczną. Ogromny wybór gatunków drewna i rodzajów parkietu (odmiany klasyczne, lamelowe, przemysłowe, mozaikowe i wiele więcej) stwarza możliwość dopasowania podłogi do ogólnej aranżacji pomieszczenia, według zindywidualizowanych gustów właściciela. Tym samym parkiet sprawdzi się zarówno w stylistyce klasycznej, jak i nowoczesnej.

O czym pamiętać, by być zadowolonym z zakupu?

Parkiet to materiał bardzo wdzięczny w użytkowaniu, choć przed jego zakupem warto zdawać sobie sprawę z kilku faktów. Po pierwsze, możemy mieć do czynienia z dwoma typami parkietów. Oprócz odmian tradycyjnych wymagających wykończenia (szlifowania i zabezpieczenia), w sprzedaży znajdziemy gotowe parkiety  z wykończoną powierzchnią. Po drugie, na jakość parkietu w znaczącym stopniu wpływa klasa drewna. Oznaczenia klas są ujęte w pięciostopniowej skali, gdzie klasa I oznacza drewno bez sęków, o jednolitej barwie i regularnym usłojeniu, natomiast klasy III-V dopuszczają sęki o większych średnicach i większym zróżnicowaniu kolorów między fragmentami parkietu. Jeśli chcemy wiedzieć, z jakim typem parkietu mamy do czynienia, powinniśmy poprosić o pomoc fachowców. Specjaliści sklepów branżowych takich jak firma Profi-Parkiet z Gdyni służą wsparciem i pomocą. Ekspert doradzi, jaki parkiet okaże się dla nas najodpowiedniejszy. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się realizacją, odznaczającą się wszystkimi opisanymi wcześniej zaletami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu