Zalety schodów drewnianych

Drewno to budulec, który towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. I choć mamy dziś dostęp do wielu innych, alternatywnych rozwiązań, drewno wciąż jest bardzo chętnie wykorzystywane w branży budowlanej, szczególnie w charakterze materiału wykończeniowego. Wykonuje się z niego między innymi schody w domach jednorodzinnych. Jakie są zalety takich konstrukcji i czy warto się na nie zdecydować?

Estetyka

Jednym z najważniejszych plusów drewna i powodem, dla którego wielu inwestorów decyduje się na wykonanie z niego schodów w swoim domostwie, jest niezwykła uroda tego tworzywa. Naturalny wygląd i ciepła kolorystyka są po prostu miłe dla oka, wprowadzają do wnętrza przyjemny, przytulny nastrój. Co bardzo ważne – drewno świetnie wpisuje się w praktycznie każdą stylistykę. Schody z niego wykonane będą ozdobą wnętrz wykończonych zarówno w klasycznym stylu, jak i bardziej nowoczesnych, minimalistycznych aranżacji. Przy wyborze schodów drewnianych warto zwrócić jednak uwagę na ich odcień – ciemne drewno w ciasnej klatce schodowej może sprawić, że pomieszczenia stanie się jeszcze bardziej przytłaczające

Dobre parametry izolacyjne

O drewnie mówi się, że jest „ciepłe” w dotyku. Nie oznacza to, że samo generuje ciepło, lecz że jest izolatorem cieplnym – użyte w charakterze posadzki zatrzymuje chłód, bijący od betonowego podłoża.

– Dokładnie taki sam efekt dają drewniane stopnie na betonowych schodach – mówi pracownik Zakładu Przemysłu Drzewnego UścimówMożemy po nich chodzić na bosaka nie czując żadnego dyskomfortu.

Korzyści dla zdrowia

Kolejnym ważnym plusem drewna są jego właściwości hipoalergiczne oraz antyelektrostatyczne. Hipoalergiczność oznacza, że drewno jest całkowicie neutralne dla organizmu człowieka i nie powoduje reakcji alergicznych. Antyelektrostatyczność z kolei zapobiega wzbijaniu kurzu. Obie te cechy mają duże znaczenie w domach, zamieszkanych przez osoby cierpiące na alergie. Dodatkowo drewno jest łatwe w utrzymaniu w czystości

Wysoka trwałość

Drewno mimo stosunkowo niewielkiej wagi, jest tworzywem bardzo odpornym na obciążenia oraz urazy mechaniczne, stąd doskonale nadaje się do konstruowania wszelkiego rodzaju schodów, w tym również schodów dywanowych, zawieszonych w powietrzu.

Wady?

Drewno przy wszystkich swoich zaletach, nie jest pozbawione wad. Najważniejszą z nich jest konieczność okresowej konserwacji, w celu chronienia wykonanych z niego schodów przed wpływem wilgoci i ewentualnych szkodników. Ponadto miękkie gatunki drewna mogą z czasem ulegać zarysowaniom – jeśli zechcemy się ich pozbyć, konieczne będzie zeszlifowanie powierzchni schodów.

Regulamin korzystania z serwisu