Schody wewnętrzne

Zasady doboru balustrad do schodów wewnętrznych

Balustrady to bardzo ważny element konstrukcji schodów, także tych wykonywanych w domach czy mieszkaniach. Idealna balustrada powinna być funkcjonalna, skutecznie zabezpieczając poruszających się po schodach przechodniów, a jednocześnie estetyczna, stanowiąc integralną całość aranżacyjną ze schodami oraz z resztą domowego wnętrza. O tym na co zwrócić uwagę przy doborze balustrady do wnętrz, piszemy dla Państwa poniżej.

Sugerowane wymiary balustrady

Balustrada to element montowany od strony otwartych przestrzeni, który zabezpiecza osoby przemieszczające się po schodach przed upadkiem. Z tego względu, zależnie od formy i układu schodów, balustrady mogą występować pojedynczo lub po obu stronach. To jednak nie wszystko, na co należy zwrócić uwagę. Każda balustrada powinna być dopasowana pod względem wymiarów. Chodzi przede wszystkim o wysokość konstrukcji balustrady. Według ogólnych wytycznych, powinna ona wynosić co najmniej 90 centymetrów. Dlaczego właśnie tyle? Jak możemy dowiedzieć się ze strony internetowej firmy Wróblewski Design, renomowanego producenta schodów z Kalisza, taka balustrada okazuje się w pełni bezpieczna zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Jednocześnie jest ona wygodna w codziennym użytkowaniu, stanowiąc pewne podparcie dla dłoni na całej długości schodów.

Sposób wykonania balustrady

Balustrady mogą być wykonane na szereg różnych sposobów. Zazwyczaj składają się z poręczy i wypełnienia, na przykład w postaci tralek. Klasyczne balustrady drewniane standardowo są wykonywane z tego samego gatunku drewna co schody. Oczywiście w żadnym razie nie musi być to regułą. A co z innymi materiałami? Nowoczesne wnętrzarskie trendy aranżacyjne stawiają zwłaszcza na balustrady nierdzewne, które mogą być zaopatrzone w metalowe pręty czy linki. W przypadku wypełnień samonośnych schodów dywanowych oraz schodów na beton, rosnącą popularnością cieszy się szkło. Istnieje też możliwość zastosowania rozwiązań łączonych, w postaci balustrad drewniano-stalowych. Takie propozycje prezentują się efektownie w zestawieniu np. ze schodami krętymi. Właściwie nie istnieją ograniczenia co do projektowania balustrad schodowych. Wiele zależy od naszej własnej wizji i preferencji oraz od ustaleń, które poczynimy z wykonawcą zlecenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu