Artykuły chemiczne wykorzystywane przy naprawach i remontach

Artykuły chemiczne to podstawa wszelkiego rodzaju prac remontowych. Chociaż to materiały budowlane, takie jak płyty gipsowe, panele drewniane czy kafle stanowią istotę wykończenia pomieszczeń, to właśnie środki chemiczne stanowią dopełnienie prac, umożliwiając naprawę, łączenie i mocowanie wspomnianych elementów. Jakie dokładnie artykuły chemiczne wykorzystuje się w tym celu?

Zaprawy budowlane

Zaprawy to uniwersalne artykuły chemiczne przeznaczone do różnego rodzaju prac remontowych. Wykorzystywane są do łączenia, uszczelniania oraz spoinowania materiałów budowlanych. Stosowane są do różnych podłoży, m. in. drewnianych czy betonowych, a także do płytek ceramicznych czy też artykułów szklanych i metalowych. Do zapraw budowlanych zaliczamy:

  • Szpachle – gładzie tynkowe to jedne z najbardziej uniwersalnych artykułów chemicznych wykorzystywanych przy różnego rodzaju naprawach oraz remontach. Służą przede wszystkim do wygładzania ścian i sufitów, za ich pomocą naprawia się również uszkodzenia, np. zarysowania i wgniecenia. Znajdują zastosowanie przy układaniu płyt kartonowo gipsowych, można również pokrywać za ich pomocą stare powłoki malarskie.
  • Silikony – artykuły chemiczne do spoinowania i uszczelniania różnego rodzaju materiałów. Silikony sanitarne znajdują zastosowanie w łazienkach, a także pomieszczeniach kuchennych, wszędzie tam, gdzie potrzebne są uszczelnienia urządzeń sanitarnych, np. zlewozmywaków. Służą również do spoinowania płytek ceramicznych. Do zalet silikonów należy wysoka odporność na działanie szkodliwych czynników, np. pleśni czy detergentów, a także wodoszczelność i trwałość.
  • Fugi – artykuły chemiczne przeznaczone do układania, łączenia i spoinowania płytek. Wyróżniamy fugi cementowe, cementowe elastyczne, a także epoksydowe. Powszechnie stosowane w łazienkach, kuchniach i wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z powierzchniami wykończonymi kaflami.

Kleje

Kleje to uniwersalne artykuły chemiczne wykorzystywane do łączenia różnego rodzaju materiałów, takich jak drewno, tapety czy styropian. Przy ich pomocy wykańcza się podłogi, np. kładąc parkiet drewniany, a także ściany poprzez tapetowanie czy ułożenie płytek ceramicznych. W sklepach, takich jak Karolewscy.pl, dostępne są kleje montażowe i dla majsterkowiczów. W ofercie znajdziemy m. in. kleje anaerobowe i epoksydowe.

Inne

Oprócz zapraw budowlanych i klejów, wyróżniamy również inne rodzaje artykułów chemicznych znajdujących zastosowanie przy naprawach oraz remontach. Zaliczamy do nich uszczelniacze budowlane oraz dekarskie, które służą do wypełniania spoin, szczelin, łączeń czy pęknięć. Poza tym na uwagę zasługują impregnaty i grunty do zabezpieczenia oraz izolacji murów. Oprócz tego wśród artykułów chemicznych do prac remontowych znajdziemy akryle, kotwy chemiczne czy oleje i smary o różnym zastosowaniu.

Regulamin korzystania z serwisu