Elementy oświetlenia zewnętrznego

Dobrze zaprojektowane oświetlenie zewnętrzne służy przede wszystkim funkcjonalnemu zagospodarowaniu przestrzeni wokół domu, ale jednocześnie podnosi bezpieczeństwo posesji i jest jej ozdobą. Kluczową kwestią jest wykonanie solidnej instalacji elektrycznej, która pozwoli na zasilanie wybranych opraw oświetleniowych. Jakiego rodzaju elementy oświetlenia możemy zamontować na zewnątrz?

Podczas wyboru opraw oświetleniowych przeznaczonych do montażu na zewnątrz, musimy koniecznie zwracać uwagę na ich trwałość i stopień szczelności. Na szczęście dostępna oferta rynkowa takich urządzeń jest naprawdę bogata, co pozwala na tworzenie wokół domu instalacji oświetleniowych w dowolnym stylu. I choć jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia, projektując oświetlenie zewnętrzne warto pamiętać o przeznaczeniu jego poszczególnych elementów.

Użytkowe oświetlenie zewnętrzne

Najważniejszym zadaniem światła na posesji jest ułatwienie domownikom poruszania się wokół domu po zmroku. Zatem na początek należy zastanowić się nad sposobem wykonania oświetlenia użytkowego. Mamy tu na myśli głównie lampy montowane przy drzwiach wejściowych i schodach, ale także przy bramie wjazdowej, a w przypadku większych posesji – wzdłuż podjazdów, alejek i ścieżek.

Bardzo wygodnym, a jednocześnie eleganckim sposobem oświetlenia drzwi wejściowych budynku jest montaż kinkietów zewnętrznych. Tego typu oprawy oświetleniowe dostępne są w wielu różnych wersjach: od modeli klasycznych, nawiązujących stylistyką do starych lamp ulicznych (Globo Nemesis, Globo Nyx), przez modele minimalistyczne (Azzardo Fons, Azzardo Gambino), po najbardziej nowoczesne formy (Eglo Fiumicino). W sytuacji, gdy zależy nam na jak największym komforcie użytkowania, warto zdecydować się na kinkiet z czujnikiem ruchu, który włączy się automatycznie, gdy tylko zbliżymy się do drzwi (np. Eglo Pagino). Takie rozwiązanie zwiększa też bezpieczeństwo domowników, bowiem skutecznie odstrasza potencjalnych intruzów.

Jeżeli nad drzwiami wejściowymi jest zadaszenie, można też wziąć pod uwagę wybór lampy sufitowej, czyli plafonu. Podobne rozwiązania sprawdzą się nie tylko przy oświetlaniu ganku, ale też tarasu bądź altany. W takich miejscach wspaniale będą prezentowały się lampy wiszące, jak np. druciana lampa zewnętrzna Globo Spacy – podpowiada ekspert ze sklepu Światło i Styl.

Szukając odpowiedniego oświetlenia ciągów komunikacyjnych na podwórku, należy brać pod uwagę styl architektoniczny budynku oraz ogrodu. W klasycznych aranżacjach doskonale prezentują się stojące lampy i latarnie ogrodowe. Ciekawą, choć zupełnie odmienną alternatywę stanowią lampy najazdowe, czyli montowane w podłożu które świetnie sprawdzą się np. do oświetlenia okolicy wjazdu do garażu, choć jeszcze piękniejszy efekt uzyskamy montując je wzdłuż całego podjazdu.

Dekoracyjne oświetlenie zewnętrzne

Oświetlenie dekoracyjne wykorzystuje się w celu uwydatnienia atrakcyjnych elementów elewacji lub małej architektury ogrodowej, a także pięknych kompozycji roślinnych, oczek wodnych itp. Również samo światło może pełnić rolę ozdoby, np. poprzez tworzenie na fasadzie budynku ciekawych iluminacji.

Podstawowym elementem dekoracyjnego oświetlenia zewnętrznego są reflektory mocowane do elewacji. Dzięki możliwości dowolnego ukierunkowania strumienia świetlnego, możemy stworzyć elegancką poświatę wokół dowolnie wybranego elementu na posesji.

Ozdobą same w sobie są z kolei zewnętrzne lampy designerskie, które przybierają najrozmaitsze formy i mogą być umieszczane w dowolnej przestrzeni. Wśród nich znajdziemy m.in. lampy stojące (lampa-donica Nowodvorsky Flowerpot, lampa Globo Rocky), świetlne girlandy czy zaskakujące formą kinkiety, jak np. stożkowaty kinkiet Eglo Trigo.

Jak widać, szeroki wybór zewnętrznych opraw oświetleniowych daje użytkownikom nieskończone możliwości w zakresie kreowania przestrzeni wokół domu. Szukając najlepszych rozwiązań, warto zachowywać konsekwencję w zakresie stylistyki, a najlepiej dobierać lampy od jednego producenta – pozwoli to zachować wrażenie spójności całej aranżacji.

Regulamin korzystania z serwisu