marmurowe blaty

Impregnacja marmuru — kiedy jest konieczna?

We współczesnej architekturze i wykończeniach wnętrz znów bardzo chętnie wykorzystywane są naturalne materiały, takie jak drewno czy właśnie kamień dekoracyjny. Aby wykonane z nich elementy były trwałe i długo zdobiły daną przestrzeń, warto zadbać o ich odpowiednią konserwację i pielęgnację. Chociaż marmur jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne, jego powierzchnię trzeba impregnować.


Największym wyzwaniem w pielęgnacji elementów wykonanych z kamienia naturalnego jest zabezpieczanie przed wilgocią. Poszczególne rodzaje kamienia różnią się między sobą nasiąkliwością, a więc skłonnością do chłonięcia wilgoci. Ta właściwość przekłada się m.in. na możliwości wykorzystania poszczególnych gatunków kamienia naturalnego.

Impregnacja jako niezbędny element pielęgnacji marmuru

Marmur cieszy się renomą jednego z najpiękniejszych kamieni. Niestety, jest on też stosunkowo nasiąkliwy, w związku z czym nieco trudniejszy w utrzymaniu niż np. granit. Chociaż nadaje się do tworzenia blatów kuchennych, posadzek (również w łazienkach) i może być stosowany nawet na zewnątrz, na to, jak długo zachowa swoje walory estetyczne, w dużej mierze wpływa właściwa impregnacja.

Znaczenie zabiegu impregnacji marmurowej powierzchni jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy kamień narażony jest na bardzo mocne zabrudzenia i kontakt z wilgocią. Kolejnym istotnym czynnikiem, wpływającym na częstotliwość powtarzania zabiegu, jest struktura jego powierzchni. Najwięcej dbałości wymaga pielęgnacja elementów marmurowych o powierzchni matowej, podczas gdy te szlifowane i polerowane, a więc bardzo gładkie, zdecydowanie łatwiej zabezpieczyć przed utratą wyrazistości koloru czy powstawaniem plam – tłumaczy ekspert z hurtowni kamienia HB-Polska w Krakowie.

Kiedy i w jaki sposób impregnować marmur?

Ponieważ na częstotliwość powtarzania impregnacji wpływa miejsce wykorzystania marmuru oraz struktura jego powierzchni, a więc sposób wykończenia, o dokładne wskazówki pielęgnacyjne warto zapytać sprzedawcę kamienia. W niektórych sytuacjach powierzchnię wystarczy zabezpieczać raz na 3-4 lata, w innych przypadkach zalecane jest impregnowanie marmuru nawet każdego roku.

Zazwyczaj pierwsza impregnacja wykonywana jest przez ekipę montującą kamień u klienta. W tym momencie warto zapytać o preparat, który jest używany do tego celu przez profesjonalistów. Co prawda na rynku dostępnych jest wiele impregnatów do kamienia, w tym również środki uniwersalne, w przypadku marmurów dobrze jest stosować preparat przeznaczony właśnie do tego rodzaju kamienia.

Sam zabieg wymaga dużej staranności. Przed nałożeniem impregnatu powierzchnię należy dokładnie wyczyścić i osuszyć. Sposób nakładania preparatu na kamień zawsze opisany jest na opakowaniu. Najczęściej do przeprowadzenia zabiegu wystarczy ściereczka, którą należy rozprowadzić impregnat równomiernie po całym kamiennym blacie czy parapecie, a następnie pozostawić powierzchnię do wyschnięcia. Do impregnacji większych powierzchni, takich jak np. marmurowe posadzki, warto wykorzystać pistolety natryskowe.

Nawet o właściwie zaimpregnowany marmur trzeba dbać na co dzień. Szczególnie istotne jest szybkie usuwanie wszystkich rozlanych płynów. Chociaż impregnat tworzy na powierzchni ochronną warstwę hydrofobową, niektóre ciecze, zwłaszcza o kwaśnym odczynie, pozostawione na dłuższy czas mogą pozostawić nieestetyczne plamy.

Regulamin korzystania z serwisu