elektryk zakłada gniazdko elektryczne

Jak bezpiecznie założyć gniazdko elektryczne?

W procesie wykańczania domu gniazdka to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia, a jednocześnie jeden z najdroższych. Usługa fachowca zakładającego instalację elektryczną w nowym domu również nie należy do tanich. W dobie finansowania budowy przez bank każda złotówka jest na wagę złota. Dlatego szukając oszczędności, rozważ samodzielne zakładanie gniazd elektrycznych w domu. Zobacz, jak to zrobić.

Co jest potrzebne do zamontowania gniazdka elektrycznego?

Przed przystąpieniem do pracy warto zgromadzić wszystkie potrzebne elementy. Jak wyjaśnia specjalista z firmy ElektroseminstalMontaż gniazdek elektrycznych nie jest skomplikowany. Wystarczy znajomość schematu podłączania przewodów i śrubokręt. Satysfakcja gwarantowana.

Na wykonanie zadania zarezerwuj sobie trochę spokojnego czasu. Ile? W zależności od Twojej wiedzy montaż jednego gniazdka może zająć kilka minut lub nawet godzinę. Jednak z pewnością z każdym kolejnym podejściem praca będzie szła szybciej.

Jeśli puszki elektryczne są już zamontowane to sprawa jest prosta. Podpinasz gniazdko i już. Inaczej wygląda proces w przypadku braku puszek i konieczności poprowadzenia przewodu. Wtedy potrzebne będą plany budynku i umeblowania.

Jak zamontować gniazdko?

W domu masz zamontowane już puszki elektryczne oraz przewody. Teraz sprawdź, jakie kable wystają z gniazdka. Przewody występują w określonych kolorach, które ułatwiają pracę. Co oznaczają? Otóż:

  • żółto-zielony – uziemienie,
  • czarny, brązowy, czerwony lub szary – fazę,
  • niebieski – zero.

Prawidłowe podpięcie gniazdka wygląda następująco:

1. Wyłącz prąd w całym budynku,

2. Za pomocą miernika sprawdź, czy gniazdko nie jest pod napięciem,

3. Odsłoń kable od puszki,

4. Podepnij uziemienie (kabel żółty),

5. Połącz pozostałe kable z wtykami,

6. Zamontuj osłonę i dobrze ją przykręć,

7. Włącz bezpieczniki,

8. Ponownie za pomocą miernika sprawdź czy w gniazdku jest prąd.

Brawo! Możesz cieszyć się samodzielnie zamontowanym gniazdkiem.

Po co specjalista?

Korzystanie z usług profesjonalnego elektryka wiąże się z dodatkowym kosztem. Jednak jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które:

  • boją się elektryczności,
  • nie mają czasu,
  • chcą mieć pewność, że wszystko działa bez zarzutu.

Poprawnie zamontowana instalacja elektryczna jest gwarancją bezpieczeństwa. Specjalista, bazując na swoim doświadczeniu, poda liczbę i wskaże rodzaj gniazdek potrzebnych w danym pomieszczeniu. Dodatkowo elektryk służy radą w zakresie obciążenia sieci – dzięki temu unikniesz spięć elektrycznych.

Profesjonalista zadba też o takie szczegóły jak estetyczny montaż czy ukrycie kabli.

Warto rozważyć taką usługę i zaoszczędzić nie tylko czas spędzony na planowaniu i montażu, ale również nerwy i stres.

Regulamin korzystania z serwisu