Grzyb na elewacji

Jak odgrzybić elewację budynku?

Grzyb na elewacji to problem bardzo powszechny i często ignorowany. Wbrew pozorom ciemne plamy, powstające zazwyczaj od północnej i zachodniej strony budynku to nie tylko wątpliwa ozdoba, ale również bardzo poważne zagrożenie – zarówno dla użytkowników i mieszkańców budynku, jak i jego konstrukcji. W jaki sposób możemy się pozbyć grzybów i innych mikroorganizmów ze ścian?

Skąd grzyb na elewacji?

– Powszechnie uważa się, że za rozwój grzybów oraz innych drobnoustrojów, takich jak pleśnie i glony, odpowiedzialny jest wysoki poziom wilgotności powietrza – mówi przedstawiciel firmy MajmaxCo prawda wilgoć tworzy bardzo dobre warunki do rozwoju mikroorganizmów – dlatego na ryzyko zagrzybienia szczególnie narażone są domy stojące w pobliżu zbiorników wodnych i terenów zielonych, gdzie przepływ powietrza jest dość znikomy – jednak zarodniki mogą rozprzestrzeniać się również z pomocą wiatru. Na mnożenie się grzybów wpływa również zanieczyszczenie elewacji, które dostarcza im pokarmu. Ponadto grzyby najintensywniej rozwijają się na elewacji od strony północnej i zachodniej, gdzie nasłonecznienie jest najniższe.

Ryzyko mnożenia się grzybów możemy zmniejszyć pokrywają elewacje tynkami z zwartością biocydów i rezygnując z chropowatego wykończenia, które ułatwia grzybom rozwój. Ważne jest również zadbanie o prawidłowy system rynien oraz wentylację budynku.

Jak odgrzybić elewację?

Jeśli nasza elewacja została zaatakowana przez grzyby, pierwszym krokiem do ich usunięcia jest dokładnie umycie ścian. W tym celu używa się najczęściej myjek ciśnieniowych, które skutecznie odrywają wszystkie zanieczyszczenia. W razie konieczności można użyć również szczotek. Przed dalszymi pracami ściana musi wyschnąć, dlatego dobrze jest wybrać na odgrzybianie słoneczny, ciepły dzień. Suchą i czystą ścianę pokrywa się następnie preparatami odkażającymi i grzybobójczymi, które wnikają w głąb ściany i zabijają zarodniki, których nie usunęliśmy w czasie mycia. Po odkażeniu ściana wciąż może nosić ślady zakażenia, dlatego warto ją odświeżyć poprzez dokładne zagruntowanie i pomalowanie. Ostatni krok to zabezpieczenie elewacji przy użyciu specjalnych środków, która obniżają chłonność ścian i przez to czynią je bardziej odpornymi na wilgoć i ponowny atak drobnoustrojów. Wybór preparatów jest bardzo szeroki – od farb silikonowych po przezroczyste impregnaty. Wysokiej jakości odgrzybianie elewacji budynków znajdziemy w ofercie firmy Majmax.

Dlaczego warto odgrzybić elewację?

Grzyb na ścianie to niechciany gość, który może wywołać sporo szkód. Przede wszystkim stanowi on poważne zagrożenie zdrowotne dla domowników i mieszkańców – szczególnie tych cierpiących na alergie i inne schorzenia układu oddechowego. Rozwijając się grzyb narusza konstrukcję budynku, co z czasem może doprowadzić do poważnych uszkodzeń, które można usunąć tylko przed kosztowne remonty. Ponadto grzyb na budynku znacząco obniża wartość rynkową budynku.

Regulamin korzystania z serwisu