Grzyb na elewacji

Jak odgrzybić elewację budynku?

Grzyb na elewacji to problem bardzo powszechny i często ignorowany. Wbrew pozorom ciemne plamy, powstające zazwyczaj od północnej i zachodniej strony budynku to nie tylko wątpliwa ozdoba, ale również bardzo poważne zagrożenie – zarówno dla użytkowników i mieszkańców budynku, jak i jego konstrukcji. W jaki sposób możemy się pozbyć grzybów i innych mikroorganizmów ze ścian?

Skąd grzyb na elewacji?

– Powszechnie uważa się, że za rozwój grzybów oraz innych drobnoustrojów, takich jak pleśnie i glony, odpowiedzialny jest wysoki poziom wilgotności powietrza – mówi przedstawiciel firmy MajmaxCo prawda wilgoć tworzy bardzo dobre warunki do rozwoju mikroorganizmów – dlatego na ryzyko zagrzybienia szczególnie narażone są domy stojące w pobliżu zbiorników wodnych i terenów zielonych, gdzie przepływ powietrza jest dość znikomy – jednak zarodniki mogą rozprzestrzeniać się również z pomocą wiatru. Na mnożenie się grzybów wpływa również zanieczyszczenie elewacji, które dostarcza im pokarmu. Ponadto grzyby najintensywniej rozwijają się na elewacji od strony północnej i zachodniej, gdzie nasłonecznienie jest najniższe.

Ryzyko mnożenia się grzybów możemy zmniejszyć pokrywają elewacje tynkami z zwartością biocydów i rezygnując z chropowatego wykończenia, które ułatwia grzybom rozwój. Ważne jest również zadbanie o prawidłowy system rynien oraz wentylację budynku.

Jak odgrzybić elewację?

Jeśli nasza elewacja została zaatakowana przez grzyby, pierwszym krokiem do ich usunięcia jest dokładnie umycie ścian. W tym celu używa się najczęściej myjek ciśnieniowych, które skutecznie odrywają wszystkie zanieczyszczenia. W razie konieczności można użyć również szczotek. Przed dalszymi pracami ściana musi wyschnąć, dlatego dobrze jest wybrać na odgrzybianie słoneczny, ciepły dzień. Suchą i czystą ścianę pokrywa się następnie preparatami odkażającymi i grzybobójczymi, które wnikają w głąb ściany i zabijają zarodniki, których nie usunęliśmy w czasie mycia. Po odkażeniu ściana wciąż może nosić ślady zakażenia, dlatego warto ją odświeżyć poprzez dokładne zagruntowanie i pomalowanie. Ostatni krok to zabezpieczenie elewacji przy użyciu specjalnych środków, która obniżają chłonność ścian i przez to czynią je bardziej odpornymi na wilgoć i ponowny atak drobnoustrojów. Wybór preparatów jest bardzo szeroki – od farb silikonowych po przezroczyste impregnaty. Wysokiej jakości odgrzybianie elewacji budynków znajdziemy w ofercie firmy Majmax.

Dlaczego warto odgrzybić elewację?

Grzyb na ścianie to niechciany gość, który może wywołać sporo szkód. Przede wszystkim stanowi on poważne zagrożenie zdrowotne dla domowników i mieszkańców – szczególnie tych cierpiących na alergie i inne schorzenia układu oddechowego. Rozwijając się grzyb narusza konstrukcję budynku, co z czasem może doprowadzić do poważnych uszkodzeń, które można usunąć tylko przed kosztowne remonty. Ponadto grzyb na budynku znacząco obniża wartość rynkową budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Regulamin korzystania z serwisu